štvrtok 19. decembra 2013

Knižné hrdinky :)

V dnešnej dobe je veľké množstvo kníh, kde figurujú hlavné hrdinky, z ktorých pohľadu sú aj celé knihy prerozprávané. To, či vám nejaká hrdinka sadne alebo nie, preto ovplyvňuje celú knihu a váš pohľad na ňu. Poznám kopu kníh, ktoré sa mohli stať úplne úžasné, perfektné, skvelé a neviem ešte aké a aj keď prostredie, vedľajšie postavy a celý príbeh bol dokonalý, proste to tá hlavná hrdinka pokašlala. V tomto článku okrem mojich kecov nájdete 5 hrdiniek, ktoré urobili môj život šťastnejším a naopak, 5 hrdiniek, vďaka ktorým zomriem v 35-ke na žalúdočné vredy.

5 hrdiniek, ktoré nebudete mať chuť zabiť

Clary z Nástrojov smrteľníkov - Nástroje smrteľníkov určite každý z vás pozná a pokiaľ ste tieto knihy aj čítali, určite vám neušlo, že je Clary jednou z veľmi sympatických, emancipovaných ženských, ktorá si hlboko uvedomuje, že svet nie je len pekné miesto. Musím uznať, že mi veľmi sadla, keďže vlastne nerobila žiadne hlúpe rozhdnutia, nenudila nás stonaním nad jej otrasným životom ani nič podobné. Palec hore!

Rose z Upírskej akadémie - opäť sa dostávame k sérii, ktorá je veľmi známa. Myslím, že opisovať Rose by nemalo zmysel, pretože mám pocit, ako by boli s Clary sestry, len s tým rozdielom, že Rose je oveľa viac ironická a uštipačná. Celkovo sú si však veľmi pdoobné, obe majú vo veciach jasno a v skratke sú to hrdinky, ktoré si musíte oblúbiť.

Diana z Príbehu čarodejnice -  nie som si istá, či sa vám táto kniha páčila alebo nie, keďže sa mnohým čitateľom zdá dosť komplikovaná. Musím však uznať, že naša hlavná hrdinka Diana je proste úžasná, silná žena, ktorá by mala byť pre rôznych spiosvateľom príkladom. Aj keď teda mnohým mohla prísť zo začiatku ako žena bez citov, musím uznať, že sa však postupne jej charakter pekne vykrištalizoval a ja som si ju mimoriande obľúbila. Pokiaľ ste ešte s touto knihou nemali tú česť, keďže mnohýh možno odrádza práve hrúbka tejto knihy, určite by som vám ju už len kvôli Diane odporúčila prečítať. Ja sama som síce ešte nemala čas na druhý diel, no dúfam, že to čoskoro zmením a úspešne sa pripravím ešte na jeden, ktorý by už mal byť posledný (no človek nikdy nevie, čo ho v svete kníh prekvapí).

Mia z Denníkov princeznej - je mi jasné, že mnohí z vás teraz so mnou nebudú súhlasiť, no ja mám knihy od Meg veľmi rada a všetky jej hrdinky mi zatiaľ prišli mimoriadne sympatické. Čo sa však týka Denníkov princeznej sú to moji favoriti a aj keď je možno Mia trošku hlupáčka, celkovo mi strašne sadla a veľmi som si ju obľúbila. Dá sa povedať, že svoju rolu zvládla úplne skvelo a ja som jej všetko zožrala aj s navijakom. Aj keď ma v posledných dieloch trošku nahnevala, záverečnou časťou si u mňa všetko vyžehlila a musím uznať, že si autorka Miin charakter pekne pomaly pestovala a že sa z jej nevinnej osobnosti, ustráchaného dievčaťa stala úžasná skvelá žena, s ktorou som si toho prešla veľa a musím uznať, že ma mimoriadne bavilo sledovať ako sa zo škaredého káčatka stala krásna labuť.


Clara z Nadpozemskej - Okej hneď na začiatok chcem povedať, že som si nebola istá koho sem ešte zaradiť. Mala som veľa typov, no nevedela som sa rozhodnúť, a preto som nakoniec vybrala Clary. Musím uznať, že som si túto sériu veľmi obľúbila a Clary ma potešila tým, že sa úspešne vyhýbala milostnému trojuholníkovu, ktorý v tejto sérii autorka nahodial hneď v 1. dieli (z čoho ma skoro trafil šľak). Aj keď aj Clary možno občas pôsobila ako taká chudinka, celkovo mala vo veciach jasno, obdivuhodne sa vyrovnávala s mnohými problémami a musím uznať, že aj ju som si veľmi obľúbila. Od ostatných hrdiniek, ktoré sa sem dostali sa dosť odlišuje, keďže to nebola zrovna uštipačná ženská nad vecou, ale skôr taká malý púčik, ktorý sa zmenil na krásny kvet (dnes som hrozne sentimentálna).


 5 hrdiniek, ktoré budete mať chuť zabiť

Bethany zo Záblesku - Práve vďaka Bethany sa mi táto séria nakoniec znepáčila. V prvom dieli som sa do tejto série zamilovala, no napriek tomu, že sa mnohým čitateľom oveľa viac páčil druhý diel, ja som si len vytrhával vlasy nad hlúpymi, otrasnými rozhodnutiami naivnej Beth. Musím uznať, že je to jedna z hlavných hrdiniek, ktoré ničili moje sny o šťastnej starobe. Aj keď kniha nemala možno najzaujímavejší námet, predsa len anjeli a tak, to sa tu objavuje až príliš často, určite to mohla byť lepšia kniha, ktorá by bola pre mňa príjemným čítaním a nie zúfalým dočiítaním posledného dielu (vďaka bohu, že ich nie je vaic, lebo by ma porazilo). Beth je pre mňa symbolom všetkého, čo na hl. hrdinkách neznášam - naivita, hlúposť, prílišná dobrosť, rozhodnutie akože pre dobro toho druhého a ešte mnoho iného.

Luce z Padlých anjelov - V prvom momente ako som túto knihu uvidela som vedela, že ju musím mať. Strašne ma oslnila hneď na prvý pohľa. Anotácia sľubovala poriadnu zmenu, krásna obálka by sa dobre vynímala na poličke a ľúbostný vzťah Luce a Daniela ma neskutočne lákal. Pri prvom dieli som bola z knihy unesená. Pri druhom dieli som si vytrhla polovicu vlasov. Nechcem prezrádzať nič z deja, no Luce robila proste jednu blbosť za druhou, mnohokrát som absolúnte nechápala o čo jej ide a Daniela mi bolo strašne ľúto. Nerozumela som tomu, prečo sa Lauren rozhodla z nej urobiť takú bitch. Celkovo mi Luce strašne nesadla a liezla na nervy a aj keď sú s Bethany obe rozličné charaktery, predsa len mám pocit, že majú niečo spoločné. Obe pokazili sériu kníh, ktoré sa mohli hrdo pýšiť na mojej poličke. Namiesto toho tam len tak blúúúúdia.

Nora od Beccy -  Nie som si istá, kam Noru zaradiť. Nepodobá sa mi na predchádzajúce hrdinky, skôr mi prišla ako veĺmi príjemná, poriadka ženská, ktorá sa nehrá na žiadne neviniatko. Musím však priznať, že mi jej myšlienkové pohody, jej zmýšľanie a celkový pohľad na svet už v druhej polovici prvej knihy prišiel strašne, ale že strašne otravný. Ako bol Patch úplne úžasntný skvelý hlavný hrdina, taká bola Nora otravná. Musím uznať, že autorke sa prvé tri knihy podarili a že štvrtú už vôbec písať nemusela (prišlo mi to iba ako zbytočné naťahovanie). Celkovo sa mi kniha páčila (aj keď sama možno neviem ani prečo) a pokiaľ ste ju ešte nečítali, nechcem vás od nej odradiť len preto, že je Nora taká aká je. Aj keď patrí asi k najotravnejším hrdinkám, celkovo sa jej nepodarilo knihy mi úplne skaziť. Muhaha. :D

Bella z Twilightu -   Myslím si, že Bellu nikomu z vás nemusím predstavovať. Určite každý z vás videl, čítal, počul o Twilighte a určite vám neušlo, že okrem toho, že boli niektoré herecké výkony slabé, Bellin charakter nebol úplne najlepší. Chudinka, ktorá nechce stáť v ceste svojej mame, nemá normálnych priateľov a zamiluje sa do upíra, od ktorého by sa mala držať čo naďalej mi príde už také dosť otrepané. Aj keď Twilight odštartoval moju posadnutnosť všetkými nadprirodzenými bytosťami, Bella bola jedným z najhorších dievčenských charakterov.

Anna z Päťdesiatich odtieňovVšetkým je určite jasné, že táto trilógia dosť kraľuje v svete a že ja sa netajím tým, že nie vždy som bola z Anniných rozhodnutí nadšená. Aj napriek všetkému však túto sériu zbožňujem a mám na ňu svoj vlastný názor. Ale o tom potom. Celkovo mi Anna v mnohých smeroch pripomínala Bellu a myslím si, že z nej autorka spravila až prílišnú chuderku (v čom pokračovali aj tvorcovia filmu). Možno keby jej ubralo trochu v smere hanbenia sa a štýlu malej školáčky, určite by sa kniha čítala ešte lepšie.
 

Budem rada, keď sa v komentároch vyjadríte, či sa vám daný článok vydaril, aby som vedela, či spraviť takéto niečo aj s mužskými hrdinmi :)

16 komentárov:

 1. Nápad článku sa mi páči, určite uvítam viac takýchto príspevkov :)
  Anastasia mi až tak na nervy nelezie, Bella len trochu, no Noru by som dokázala šmahom ruky zabiť. Alebo skôr autorku, hlavne za tretí diel, ktorý je tou najzbytočnejšou knihou, akú som kedy čítala.
  Ja by som k otravným hrdinkám zaradila aj Rose, lebo to je jedna nedospelá, namyslená a rozmaznaná dievčina, ktorá si drzosť mýli s dospelosťou. Ale uznávam, že každým dielom VA sa jej charakter upravuje dobrým smerom.
  Clary tiež nemám príliš v láske, ale dala sa pretrpieť a Clara z Nadpozemskej bola zase hrdinka, ktorá mala šedé chvíľky, kedy som ju chcela prefackať, ale ináč som ju mala celkom rada.
  A pojem ženská/ženské použitý pri týchto hrdinkách mi vyvoláva úsmev na tvári - sú to len mladučké dievčatá, ktoré nepoznajú pojem emancipovanosť, ony sa jednoducho riadia hormónmi, vidinou dobrodružstva či pod vplyvom citov k nejakému sexi chalanovi a ku skutočným ženským majú ďaleko (teda väčšina z nich). :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Uf, uf, jasné, máš aj ty pravdu :) Nora asi liezla veľa ľuďom an nervy a čo sa týka pojmu ženská, myslím, že som sa to snažila použiť skôr ironicky, neviem, či sa mi to podarilo :D a cením si, že si mi tu zanechala taký dlhý komentár, aspoň viem, ako to berieš ty :) vždy sm zvedavá na názory iných :)

   Odstrániť
  2. Či už irónia, alebo nie, ja som sa pousmiala :)
   Nie je za čo, komentár (a hlavne dlhý) značí, že si čitateľa svojím článkom zaujala :)

   Odstrániť
  3. Ou ďakujem to mi naozaj lichotí a som rada, že som zabezpečila nejaký ten úsmev :) Mám motiváciu na ďalší článok :)

   Odstrániť
 2. To s tým zabitím, úplne súhlasím, všetky knihy som čítala a všetkych by som vymazala z kníh! Hlavne Luce! :D
  Clary a Rose mám aj ja veľmi rada :) Clara ma nejako neoslovila, ale to bude s tým, že sa mi celkovo tá kniha nepáči. Pre mňa bola až príliš presladená :D A ostatné som nečítala :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak Luce je proste och.. Ani to sem nemôžem napísať. Skús aj ostatné, možno ťa niečo z toho zaujme :) A si jeden z mála odporcov Nástrojov smrteľníkov :D alebo teda nefanúšikov :)

   Odstrániť
 3. Ja by som celých 50 odtieňov úplne zmazala z povrchu zemského. Tá kniha je to najhoršie, čo som kedy čítala a ak to niekto zaraďuje do bestsellerov, v živote nečítal dobrú knihu. Celé je to postavené len na sexe a autorka očividne vedela, prečo to robí - inak by sa o tú knihu nikto ani len neobtrel. Kráte, nezáživné holé vety, stále používa tie isté slovné spojenia a niektoré sú úplne nezmyselné. Jednoducho si myslím, že je to brak, ktorý sa chystá byť sfilmovaný a ja netuším prečo. Pornografických stránok je plný internet...
  Náhodou mne sa Luce ako postava celkom pozdávala, aj keď ja všeobecne fandím v scifi skôr mužským hrdinom. Možno je to však preto, že som čítala len jednotku. No a na Mortal Instruments sa ešte len chystám, dúfam, že ma to nesklame :3 :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čo sa týka Fifty beriem tvoj názor a poviem ti, že nie si jediná, keďže sa objavuje čoraz viac a viac ľudí, ktorí ju zavrhujú :) Možno to tak s tou Luce je, keďže mne začala vadiť až pri konci druhého diela a potom v ďalších častiach. A na Nástroje smrtelníkov sa teš, podľa mňa sa ti budú páčiť :) :)

   Odstrániť
 4. Ja viac-menej súhlasím s hrdinkami na zabitie :D A s Rose a Clary :D
  Inak, kľudne s takýmito článkami pokračuj :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, som rada, že sa páči :) A Rose a Clary sú top, tie mám proste fakt rada . :)

   Odstrániť
 5. Divergencia(Veronica Roth) mala veľmi dobrú hlavnú hrdinku. Asi jedna z mnoha ktoré sa mi skutočne páčili a sympatizoval som s nimi.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Na Divergenciu sa už veľmi dlho chystám, hlavne odkedy som videla trailery k filmu :) Takže sa mi hádam zapáči. :)

   Odstrániť
 6. Clary, Rose a Mia sú v pohode, ešte by som tam pridala aj Sydney z Bloodlines, ale s Clarou nesúhlasím. Liezla mi dosť na nervy a hlavne po slednej časti. Neznášam, keď sa hlavná hrdinka nevie normálne rozhodnúť pre to, čo chce.
  S Pádom tiež súhlasím a aj s Fifty. Ana je padnutá na hlavu, správa sa ako Bella. Ale Bellu až tak osočovať nejdem, keďže všetkým sa nám kedysi, hlavne na začiatku, aspoň predpokladám, Twilight dosť páčil. Až keď toho začalo byť príliš veľa, ľudí to omrzelo a začali knihy ohovárať. Nikto sa teraz už neprizná, koľkokrát to prečítal (aj ja som to čítala aspoň päťkrát... prvú knihu myslím).
  Neznášam hlavnú postavu z Lesa kostí, hl. postavu zo Za zrcadlem a trochu mi liezla na nervy aj Zoey zo Školy noci. Ďalšia nerozhodná.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Možno aj mne časom bude keďže som ešte len čítala prvý diel a chystám sa na druhý. Určite každý z nás miloval Twilight aj ja som na ňom strašne frčala, no keď sa teraz tak na to pozerám, tak mal strašne veľa chýb (a prvá kniha boal top proste aj s posledným dielom!. A na Školu noci som úplne zabudla, vidíš, tie knihy fakt neznášam podĺa mňa je Zoe obyčajná bitch :D

   Odstrániť
  2. Veď aj je a to sa iba nevie rozhodnúť, čo chce :D Autorka spraví veľmi ľahko z knižnej hrdinky štetku :D Stačí pár zlých viet :D

   Odstrániť
  3. Hej hej presne a mne sa to tak nepáči. Ale tak Škola noci má neskutočn veľa dielov, omg, však aby som ih všetky mala by som musela vykradnúť banku :D

   Odstrániť