sobota 27. januára 2018

Špecialistka - Stephenie Meyerová

Čo ak toho viete príliš veľa?

Špionážny thriller od autorky bestsellerovej Twilight ságy. 

Pracovala pre tajnú vládnu jednotku ako špecialistka na vypočúvanie. Vie toho príliš veľa a pre oddelenie sa stala rizikom, ktorého sa treba zbaviť. Bez varovania sa na ňu začína lov. Nezostal jej nikto, komu by mohla veriť... Nikde nezotrvá dlho, pohotovo mení identity. Ak si chce zachrániť život, musí splniť poslednú úlohu. Čaká ju najťažší boj jej života. Spoznáva pri tom muža, ku ktorému ju pripútajú city, a musí urobiť všetko pre to, aby obaja zostali nažive.
Stephenie Meyerová pre mňa predstavuje osobitnú kapitolu. Jej séria Twilight doslova vyvolala upírsky ošiaľ a bola to jedna z mojich prvý sérií, ktoré som čítala. Aj napriek tomu, že je množstvo ľudí zavrhovalo, ja som si ju zamilovala. Potom však prišlo vydanie Hostiteľa a ja som zistila, že Stephenie má v sebe toho omnoho viac, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Preto, keď som uvidela, že od nej vychádza ďalšia kniha, ani na sekundu som neváhala a vedela som, že si ju proste musím prečítať.

"Uvažovala, či to nebol ten pocit, aký majú matky, o ktorých píšu v novinách, že zdvihli minivan zo svojho dieťaťa. Zúfalstvo, hrôza, ale tiež sila superhrdinky."

Tentokrát sa jedná o thriller. Priznám sa, nie je to práve žáner, ktorý by som nejako extra obľubovala a len veľmi ťažko by ste ho hľadali u mňa v knižnici. Keďže ho vak napísala Stephanie, rozhodla som sa mu dať šancu. Hlavnou postavou je žena, ktorá svoje meno mení tak často ako oblečenie, pretože jej ide po krku množstvo ľudí. Pracovala ako špecialistka na vypočúvanie a keď už toho vedela príliš, stala sa namiesto užitočnej nebezpečnou. Aby sa opäť mohla vrátiť k normálnemu životu, musí splniť ešte jednu poslednú úlohu. Aby toho nebolo málo, cestu jej skríži láska a ona tak musí ochrániť nielen seba, ale aj tohto muža. O tom, že autorka vie písať aj napínavé a dychberúce scény, som sa presvedčila už pri Hostiteľovi, kde sa tiež nachádzali pasáže, kedy som len naprázdno preglgla. Inak tomu ani nebolo pri Špecialistke. Už od začiatku autorka mala všetko pekne premyslené. Žiadny opatrný začiatok, Stephanie vás hneď hodí do napínavého deja a vy už od začiatku s napätím sledujete, čo sa vlastne stane. Už dávno som si uvedomila, že je veľmi ťažké odhadnúť, akým smerom sa bude Steph uberať a v tomto prípade som sa ani len neodvážila niečo odhadnúť alebo nebodaj predvídať. Keďže sa jedná o thriller, nesmeli chýbať napínavé scény, zaujímavá a do úplných detailov premyslená zápletka a hrdinovia, ktorí ju dotvoria. Špecialistka bola proste skvelá - nebojácna, odvážna, svedomitá, milá, sympatická, ironická a svojrázna, typická nakopávačka zadkov, ktorá vám ukáže, kto je tu pán. Mám rada hrdinky, ktoré sa neboja povedať svoj názor, ale ani zase ukázať, že majú aj dušu a tiež vedia byť citlivé. Náš tajomný muž tiež nebol na zahodenie, nechcem vám však o ňom prezradiť viac, keďže by to pokazilo ten feeling, keď sa objaví na scéne. Romantická zápletka nebola silená, bolo jej len tak akurát a som rada, že ju autorka neuprednostila pred všetkým ostatným, keďže by to pokazilo celkové vyznenie knihy.

"Nemala plán, iba inštinkty."

Stephanie stála pred neľahkou úlohou a mala čo robiť, aby si ma získala. Už predchádzajúcimi knihami nasadila laťku poriadne vysoko a navyše thriller nepatrí práve k žánrom môjmu srdcu blízkym. Našťastie bol jej príbeh tak dobre napísaný, že mi to bolo úplne jedno. Kniha má niečo cez 500 strán, no ja som sa ani raz nenudila, ani raz som nenašla nejaké hluché miesto, ani raz som si nepovedala, že bola chyba sa do tohto titulu pustiť. Postupne totiž zisťujete viac a viac informácií, prečo je hlavná hrdinka lovená ako myš. Nečakajte, že sa všetko dozviete hneď po prvých dvadsiatych stranách, čaro práve spočíva v tom, že Stephanie príbeh postupne graduje, drží vás tak v permanentnom napätí, z ktorého ani na chvíľku nepoľaví. Nie je to klišé príbeh, nie sú tam trápne scény ako z každého akčného filmu, nie je to až také absurdné, aby to nemohla byť pravda a aby sa to nemohlo odohrať aj v reálnom živote. Je to proste tak dobre napísané a premyslené, že ešte teraz, tesne po prečítaní, len ťažko hľadám slová a snažím sa sformulovať všetky myšlienky tak, aby som vám ukázala, že je to naozaj kvalitné dielko, ktoré si zaslúži pozornosť. Špecialistku som  hneď posunula aj ďalej, kamarátke, a môžem s nadšením povedať, že mi od nej zatiaľ prišli len samé pozitívne ohlasy na túto knižku. Je vidieť, že Stephanie už má niečo za sebou a že sa poučila zo svojich chýb pri písaní a dokáže napísať kvalitný príbeh. Nič iné než nadšenie a úžas sprevádzali moje čítanie.

Je úplne jedno, aký žáner preferujete, túto knižku by ste si mali prečítať. Odporúčam ju naozaj každému, kto má chuť na kvalitnú tvorbu a na príbeh, ktorý mu nedovolí ísť spať až kým ho nedočíta.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia. Knihu si môžete zakúpiť TU. 

1 komentár:

  1. Skvělá recenze! Knihy od SM miluji a Specialistku mám v plánu koupit, tak doufám, že z ní budu nadšená jako ty. :-)

    OdpovedaťOdstrániť