streda 4. mája 2022

Pozvánka - Vi Keelandová

 Čo môžu vzniknúť z nevinnej zámeny?

S Hudsonom Rothschildom som sa zoznámila na svadbe. Nečakane som dostala pozvánku do najluxusnejšieho podniku v meste. Hudson bol ženíchov hosť a pravdepodobne najúžasnejší muž, akého som kedy videla. Tancovali sme spolu a iskry medzi nami len tak lietali. Vedela som, že púšťať sa s ním do rozhovoru nie je najlepší nápad, no nedalo sa mu odolať a skvele som sa bavila. Len čo Hudson zistil, že nie som tá, za ktorú sa vydávam, bolo po zábave. To nečakané pozvanie totiž nebolo adresované mne, ale mojej niekdajšej spolubývajúcej, ktorá zdúchla uprostred noci a na pamiatku mi nechala dvojmesačný dlh na nájomnom. Preto som cítila morálne právo ísť na svadbu namiesto nej. Hudson ma však odhalil, a tak som vzala nohy na plecia. A cestou aj zopár fliaš drahého šampanského. Naskočila som do taxíka a s búšiacim srdcom zmizla. Chvalabohu, bez ujmy. Aspoň som si to myslela, dokým som nezistila, že som si tam zabudla mobil. Môžete trikrát hádať, kto ho našiel. Takto som sa teda zoznámila s Hudsonom Rothschildom. A to bol iba začiatok. 

Vi Keelandovú slovenským čitateľkám rozhodne nemusím predstavovať. Na konte má množstvo kníh a teší sa veľkej obľube. Pokiaľ sa aspoň trošku zaujímate o erotickú literatúru, jej meno vám určite neuniklo. Píše veľmi hravo, sviežo, nebojí sa použiť aj tvrdší slovník a vždy má nachystaný nový, no stále rovnaký kvalitný príbeh, ktorý zaujme už od prvých strán. Od Vi som čítala už viacero titulov. Niektoré boli lepšie, iné trošku slabšie. Titul Pozvánka však rozhodne považujem za jej najlepší. A čím si ma tak získal?
 
"Ak si nejaký večer zaslúžil víno, tak to bol tento."

Stella je nahnevaná na svoju spolubývajúcu, ktorá sa na ňu doslova vykašľala z dňa na deň, a preto sa rozhodne, že využije jej pozvánku na svadbu a trošku sa zabaví. Tento nie príliš dokonalý plán však rýchlo zlyhá, keď jej klamstvo odhalí priamo nevestin brat Hudson. S poriadnou dávkou hanby a fľašami šampanského, Stella uteká zo svadby a snaží sa na celý večer zabudnúť. Lenže, ako to už býva, cesty osudu sú nevyspytateľné a zabudnutý mobil ju opäť privádza k Hudsonovi. A nielen mobil, ale aj práca. Stella začína s podnikaním a potrebuje finančnú pomoc, ktorú jej neposkytne nik iný než sám Hudson. Ich cesty sa čoraz viac pretkávajú a my môžeme doslova hltať chémiu, ktorá sa medzi nimi rodí a rastie a rastie a rastie. Až máte pocit, že doslova aj priestor okolo vás je ňou nabitý. Obe postavy boli mimoriadne sympatické, cieľavedomé, tvrdohlavé a výrazné. Autorka zvolila duálne rozprávanie, aj keď hlavnou rozprávačkou celého príbehu bola skôr Stella. Hudsonove kapitoly dej obohatili a príjemne spestrili, ale výraznejšie nezamotali. Oceňujem, že ich autorka zaradila, keďže dej posúvali dopredu a príjemne ho oživili. Sama mám často radšej mužské pohľady, keďže sú nadnesenejšie, menej klišoidné a viem sa s ním viac stotožniť. Kapitoly z pohľadu Hudsona však neboli jediným spestrením príbehu. Vi sa rozhodla zapojiť do deja aj útržky z minulosti, ktoré nám bližšie približujú obe postavy. Opäť raz to bol skvelý ťah. Celkovo bol dej poriadna horská dráha a ja som mala občas problém držať krok. Už som si zvykla, že knihy od Vi sú občas trošku bizarné a pritiahnuté za vlasy, preto ma aj teraz neprekvapila absurdnosť niektorých situácií. Možno niektorí z vás ohrdnú nosom alebo budú nechápavo zdvíhať obočie, majte však na mysli, že je to predsa len fiktívny príbeh a zamilovaní ľudia občas robia poriadne hlúposti.
 
"A to som si pri našom prvom stretnutí myslel, že táto žena je uletená."
 
Ako som už spomínala, najsilnejšou stránkou celého príbehu sú práve postavy. Práve ich pohľad na svet, riešenie jednotlivých situácií a morálne prerody boli najväčšími ťahačmi príbehu. Keď si k tomu všetkému pripíšete ešte autorkin chytľavý štýl, nemôže vzniknúť zlé, respektíve nekvalitné dielko. Mnoho čitateľov často autorke vyčíta, že sú všetky jej knihy ako keby na jedno kopyto. Je pravda, že erotická literatúra je žáner, v ktorom je veľmi ťažko vymyslieť niečo nové, čo tu ešte nebolo. Preto je mimoriadne dôležité, ako sa autorky dokážu popasovať aj s ošúchanou témou a či majú dostatočne veľký čitateľský talent na to, aby aj zo zdanlivo ošúchanej témy vytvorili niečo vynikajúce. Našťastie Vi sa s hrdosťou môže zaradiť medzi tieto autorky. Jej štýl písania mi vyhovuje, keďže je rýchly, hravý a jej knihy sú v podstate oddychové jednohubky, ktoré zhltnete za jedno popoludnie. Pri malom dieťati momentálne vyhľadávam skôr oddychovú literatúru, pri ktorej si oddýchnem a odpútam sa od materských povinností. Vi sa to zatiaľ vždy podarilo a som veľmi rada, že aj napriek tomu, že mi nie všetky jej tituly úplne sadli, som na ňu nezanevrela a pustila som sa aj do jej ďalšieho knižného počinu. 
 
Pozvánku rozhodne považujem za jej zatiaľ najlepšie dielko. Postavy, dej, zápletka, atmosféra, podnikateľské prostredie -  všetko bolo vykreslené fantasticky. Chémia medzi postavami sa dala priam krájať, iskry lietali na všetky strany a moje srdce doslova plesalo od šťastia, aký perfektný príbeh si pre nás Vi pripravila. Pokiaľ máte radi knihy obohatené o šteklivé scény, rozhodne siahnite po tomto titule. Ak ste od Vi ešte nič nečítali, je najvyšší čas to zmeniť. Nemôžem vám zaručiť, že dostanete prelomové dielo, ale môžem vám zaručiť, že dostanete kvalitné čítanie, ktoré vám spríjemní popoludnie či večer. 
 
Pozvánka si rozhodne zaslúži plný počet lajkov. Ani som nečakala, že si toto nenápadné dielko tak veľmi užijem. Pevne verím, že sa od Vi dočkáme aj ďalších kníh, ktoré budú rovnako dobré, ak nie aj lepšie.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára