pondelok 14. septembra 2020

Darca hviezd - Jojo Moyesová

Nie všetky dary sú hmatateľné. Mnohé sú však cennejšie, ako tie, ktoré chytiť dokážeme. 

Angličanka Alica sa v rodičovskom dome nudí, cíti sa nedocenená a nepochopená. Potom spozná Bennetta Van Cleva, pekného, bohatého Američana, a bezhlavo sa zaľúbi.Svadba a odchod do Ameriky v tridsiatych rokoch 20. storočia vyzerali ako veľké dobrodružstvo, no život novomanželky v Baileyville, skostnatenom provinčnom mestečku uprostred kentuckých hôr, je pre Alicu sklamaním. Preto sa – skôr než jej to manžel stihne zakázať – dobrovoľne prihlási do projektu konských knižníc.  Skupinka mladých žien pod vedením rebelantskej Margery O‘Harovej jazdí na koňoch cez hlboké lesy v okolí a roznáša knihy a časopisy chudobným, ktorí by sa k nim inak nedostali. Alica nachádza slobodu, priateľstvo a naplnený život, po akom túžila.  Lenže nie všetci to schvaľujú. Alicin svokor s ňou vedie doslova vojnu a Baileyville sa pridá na jeho stranu. Postačí dievčatám v nerovnom boji ich hlboké vzájomné puto a viera v silu písaného slova?

Darca hviezd je fascinujúcim rozprávaním o ženskom priateľstve, láske a o zázraku kníh a čítania, inšpirovaným skutočným príbehom.

Jojo Moyesovú si určite všetci vás spájajú s knihou Pred tým ako som ťa poznala. Tá zožala mimoriadne veľký úspech a dočkala sa aj filmového spracovania. Ja sama som si neraz pri tejto knihe poplakala a vždy, keď sa k nej vrátim, mi nejaká tá slza ešte ujde. Tentokrát však autorka prichádza s úplne novým, odlišným príbehom, ktorý vás taktiež chytí za srdce. Darca hviezd nepatrí medzi knihy, aké by som čítala bežne, no keďže Jojo je podľa mňa vynikajúca autorka, rozhodla som sa jej dať šancu.
 
"Za svetla lampáša a v ostrom chlade sa pomaly vydali na dlhú cestu dolu úbočiami, no ten znepokojujúci pocit v nej pretrval."
 
Dej príbehu nás zavedie do 30. rokoch 20. storočia. Hlavná hrdinka, Alica, vedie pomerne spokojný, no za to nudný život popri dobre zabezpečenom mužovi, ktorého si vzala za manžela. Aj napriek tomu, že má v podstate všetko, na čo si ukáže prstom, predsa len má pocit, že jej životu niečo chýba - hlbší zmysel. Keď v malom mestečku Baileyville zriadia pojazdnú konskú knižnicu, do ktorej potrebujú dobrovoľníkov, hneď sa s nadšením prihlási. Oveľa menšie nadšenie však zdieľa rodina jej manžela, ktorá si potrpí na vysoké postavenie. Nezhody v domácnosti sa prenesú až do nezhôd v meste a vytvára sa malá revolúcia, v ktorej sa skupinka odvážnych žien snaží šíriť osvetu. Ich misia nie je vôbec jednoduchá. Okrem ľudí, ktorí oceňujú ich snahu niečo urobiť pre literatúru a celkovú gramotnosť ľudí, sa v meste našlo aj množstvo neprajníkov, ktorí nedokázali prehltnúť o čo sa tieto ženy snažia. Všetci určite vieme, aké ťažké to mali ženy v minulosti. Mali plodiť deti, starať sa o domácnosť a ticho sedieť popri svojich mužoch. Nie jazdiť na koňoch a učiť ľudí čítať. Okrem toho, že autorka založila dej na Konských knižniciach, skryla do deja aj rôzne osudy hrdiniek. Každá z nich má iný príbeh, inú minulosť, ktorá je viac či menej poznačená. Každá sa s ňou vyrovnáva inak a my máme možnosť sledovať ich životné osudy.
 
"Opäť z nej bola žena s poslaním."
 
V knihe je veľmi pekne ukázané, čo všetko museli ženy urobiť, aby získali ako také postavenie. Okrem emancipácie bola veľmi vážnou otázkou aj farba pleti. Sú to témy, ktoré sú neustále aktuálne a pred ktorými nesmieme zatvárať oči. Jojo Moyes nám ukázala, aké dôležité je ich riešiť. Aj napriek tomu, že je príbeh zasadený do minulosti, má mnoho odkazov aj na súčasnosť. Autorka vytvorila veľmi kvalitný román, ktorý vás proste chytí za srdce. Aj keď som mala zo začiatku problém sa začítať, keďže to nie je typická love story, ktorá dominuje v mojej knižnici, po pár kapitolách som sa do knihy tak pohltila, že som hltala každé jedno slovo. Knihomoli rozhodne ocenia aj narážky na rôzne diela svetovej literatúry, pričom je vidieť, že autorka má naozaj všestranný pohľad a vo svete literatúry je ako doma.

Darca hviezd nie je plytký román so šťastnými koncom, ktorý odhalíte na piatej strane. Je to silný príbeh, ktorý každému z nás pripomenie, aké máme napriek všetkému, čo sa deje, šťastie, že žijeme v dobe, v ktorej môžeme len tak chytiť do rúk knihu, akú chceme, že môžeme čítať, písať recenzie a zdieľať naše pocity. Darcu hviezd som si veľmi užila a zaradil sa medzi knihy, ktoré mám na poličke "silný citový odkaz, ktorý vám nedovolí dve noci spať".

Knihe by som nakoniec udelila päť lajkov. Ako som už spomínala, nie je to typický žáner, ktorému by som dávala šancu denne, ale som rada, že raz za čas takáto kniha vtrhne do môjho čitateľského povedomia a zmení moje vnímanie na svet.


3 komentáre:

 1. najlepším kúzelníkom kúziel do roku 2020 je Dr. Adeleke, veľký čarodejník z Afriky. Chcem mu pomocou tohto média poďakovať za to, že mi vrátil moju ženu, povedal mi iba to, aby som poskytol veci potrebné pre kúzlo a ktoré som urobil, a on mi povedal, že po dostal položky za 24 hodín, začnem vidieť výsledok a naozaj je človek podľa jeho slov, kontaktujte ho dnes a nechajte svoj problém vyriešiť. E-mail: aoba5019@gmail.com alebo ešte lepšie Whatasapp him on +27740386124

  OdpovedaťOdstrániť
 2. najlepším kúzelníkom kúziel do roku 2020 je Dr. Adeleke, veľký čarodejník z Afriky. Chcem mu pomocou tohto média poďakovať za to, že mi vrátil moju ženu, povedal mi iba to, aby som poskytol veci potrebné pre kúzlo a ktoré som urobil, a on mi povedal, že po dostal položky za 24 hodín, začnem vidieť výsledok a naozaj je človek podľa jeho slov, kontaktujte ho dnes a nechajte svoj problém vyriešiť. E-mail: aoba5019@gmail.com alebo ešte lepšie Whatasapp him on +27740386124

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Som veľmi šťastný, že môžem zdieľať toto moje fantastické svedectvo. Môj život sa úplne zmenil za 48 hodín. Vidím sa do zrkadla a usmievam sa. Prvýkrát po vekoch mám dôveru v seba a svoje schopnosti. Svojho manžela mám späť v živote pomocou doktorky Adelekeovej. Ospravedlnil sa po 24 hodinách, po vytvorení kúzla. Povedal, že si uvedomil, že sa nikdy veľmi nechcel rozísť; nezvládal emocionálnu batožinu, ktorú som neustále nosila. Povedal, že si myslí, že má na môj život negatívny vplyv, a že je najlepšie odísť. Tvrdil, že je ťažké, že som stále hovoril o minulosti. Obaja sme si navzájom odpustili. Vo vrecku mám peniaze, ktoré sú konečne moje vlastné. (Prebehla moja kontrola kompenzácie a bolo mi povedané, že to je už o pár mesiacov. Som živým dôkazom toho, čo dokáže doktorka Adelekeová. Ďakujem vám veľmi pekne, doktorke Adelekeovej za úžasnú vec, ktorú ste urobili v mojom manželstve. Som teraz šťastná. S vašu pomoc, obaja sme mohli vidieť a hovoriť si navzájom pravdu. Nikdy som si nemyslel, že by kúzlo mohlo pomôcť párom, skôr ako som veľmi rád, že vás môžem kontaktovať a iniciovať, aby sa toto všetko stalo. Ktokoľvek, kto má problém vo vzťahu, môže kontaktovať doktorku Adelekeovú. .
  E-mail: aoba5019@gmail.com
  Volajte na číslo Whatsapp: +27740386124

  OdpovedaťOdstrániť