štvrtok 27. augusta 2020

Mimóza - Adriana Boysová

 Čo v živote je vlastne správne? 

Osudy niektorých postáv v poviedkach Adriany Boysovej sa prelínajú. Nejde o nič nezvyčajné, oveľa prekvapujúcejšie je, že autorke sa podarilo prebudiť a oživiť v čitateľovi vlastné spomienky. Akoby niečo podobne láskavé, príjemné, odpudzujúce či smutné sám zažil alebo o niečom podobnom už počul. Adriana Boysová je nesporne talentovaná autorka. S nezvyčajnou úprimnosťou opisuje citový svet svojich hrdinov. Tým, že žije v zahraničí, občas hranice Slovenska tematicky prekročí. Svet je predsa otvorený. A ľudí trápia rovnaké problémy: starosti s dospievajúcimi deťmi, nezhody v manželstve, neschopnosť prejaviť city, strach podľahnúť svojej inakosti atď. Autorka neponúka riešenia. Jej hrdinovia si žijú svoj život najlepšie, ako vedia, plní pochybností, otázok, túžob. Váhajú, ktorou cestou vykročiť, s vedomím, že nejestvuje záruka, že smer, pre ktorý sa rozhodli, je správny.

Nikdy by ma nenapadlo, že budem niekedy čítať knihy poviedok. Čím som staršia, tým viac sa otváram novým možnostiam, ktoré mi čítanie ponúka. Okrem toho sa snažím prekonať svoj skepticizmus voči slovenskej literatúre a oveľa viac sa snažím spoznávať nových autorov a autorky. Mimóza bola pre mňa úplne spontánny nápad. Mala som chuť prečítať si niečo oddychové a keďže Mimóza ma veľmi pútavú a zároveň aj decentnú obálku, rozhodla som sa jej dať šancu. Poviedky nie sú mojou dominantnou a o to viac som bola zvedavá, čo mi kniha prinesie.
 
"Nechcel pochopiť, že presne to potrebujem. Jednoduchosť. Čistotu. Život bez veľkých plánov. A lásku. Takú obyčajnú, tichú lásku."
 
Mimóza obsahuje skoro 20 poviedok z rôznych oblastí života. Láska, priateľstvá, rodinné problémy aj radosti, úsmevné aj smutné momenty, ktoré prináša život. V Mimóze nájdete všetko. Jednu poviedku budete chcieť celú preplakať, druhú prerehotať, tretiu prepísať a vaše emócie budú počas celého čítania ako na horskej dráhe. Sprvu som si myslela, že pôjde o nenápadnú jednohubku, pri ktorej si oddýchnem. To som ešte nevedela, že ma niektoré kapitoly emočne vyšťavia. Mimóza nie je len spleťou príbehou bez nejakej výpovednej hodnoty. Je silnou psychologickou jazdou, ktorá vám ukáže, že váš život je oveľa viac prepojený so životmi iných ľudí, ako by ste si mysleli. To, čo sa deje vám, sa deje aj iným. Mnohým. A Adriana sa nám to prostredníctvom jej knihy snaží dokázať. Už po prečítaní pár strán som pochopila, aké silné myšlienky autorka do príbehov ukryla. Snažila sa čitateľovi ukázať, aký dokáže byť život tŕnistý a zároveň komplikovaný. Sú chvíle, keď to chce každý jeden z nás vzdať. A potom prídu chvíle, keď máme pocit, že už nič lepšie ani nemôže prísť. Mimóza predstavuje súpis týchto pocitov, emócií, zážitkov. Je pripomienkou toho, čo znamená žiť a nie prežívať.
 
"A kto tvrdí, že láska musí prinášať bezpodmienečné šťastie?"

Mimóza nie je ako iné knihy, ktoré som čítala. Nemôžem len tak začať rozoberať postavy alebo dej jednotlivých príbehov, lebo o tom v podstate kniha nie je. Všetko sú to len isté pisateľské nástroje, prostredníctvom ktorých sa autorka snaží odovzdať čitateľovi. Pri Mimóze som čítala pomaly a veľa premýšľala. Za bežných okolností by som knihu zhltla za jedno popoludnie, pretože má 190 strán. V tomto prípade som však viackrát musela zastať, aby som si dokázala naplno uvedomiť, čo vlastne na mňa z jednotlivých stránok sála. Nebudem klamať, kniha nebola len dokonalým dielkom a občas sa našli aj poviedky, s ktorými som sa nedokázala úplne stotožniť alebo mi jednoducho povedané nesadli. Aj napriek tomu som však mala pocit, že Adriana jednoducho vie, ako zaútočiť na čitateľské bunky a získať si ich.

Mimóza predstavuje zmes všetkého, čo prináša život. Každá poviedka je iná a je len na vás, či odhalíte jej posolstvo. Čitateľ sa stáva akýmsi detektívom, ktorý musí často čítať aj medzi riadkami. Mimóza bola úplne iná, ako všetky knihy, ktoré som doteraz čítala. Mala v sebe isté čaro, ktoré mi nedovolilo prestať čítať.
 
Nekonvenčné spracovanie konvenčných tém prinieslo zaujímavé literárne spracovanie, ktoré vás pohladí na duši. Pokiaľ máte chuť sa zamyslieť a rozšíriť si svoje ponímanie, rozhodne siahnite po tejto zbierke poviedok.

 


4 komentáre:

 1. Dr Adeleke je africký vúdú kňaz a mocný kúzelník lásky. S veľkou úctou a cťou skutočný čarodejník čarovania Dr. Adeleke, ktorý priviedol späť moju priateľku po boji, ktorý som s ňou mal. Videl som rôzne svedectvá o tom, ako Dr. Adeleke pomôcť toľkým ľuďom získať späť svojich partnerov. Kontaktujem doktora Adelekeho kvôli milostnému kúzlu a ubezpečil ma, že dostanem svojho partnera späť do 24 hodín, kedy boli kúzla vrhnuté. Len čo povedal, moja žena sa vrátila a prosila o odpustenie. všetko ďakujem skvelému človeku Dr. Adeleke, takže moja rada je pre vás všetkých, ktorí majú rovnaký problém, kontaktovať ho prostredníctvom EMAILU: aoba5019@gmail.com
  Whats-App: +27740386124

  OdpovedaťOdstrániť
 2. najlepším kúzelníkom kúziel do roku 2020 je Dr. Adeleke, veľký čarodejník z Afriky. Chcem mu pomocou tohto média poďakovať za to, že mi vrátil moju ženu, povedal mi iba to, aby som poskytol veci potrebné pre kúzlo a ktoré som urobil, a on mi povedal, že po dostal položky za 24 hodín, začnem vidieť výsledok a naozaj je človek podľa jeho slov, kontaktujte ho dnes a nechajte svoj problém vyriešiť. E-mail: aoba5019@gmail.com alebo ešte lepšie Whatasapp him on +27740386124

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Som veľmi šťastný, že môžem zdieľať toto moje fantastické svedectvo. Môj život sa úplne zmenil za 48 hodín. Vidím sa do zrkadla a usmievam sa. Prvýkrát po vekoch mám dôveru v seba a svoje schopnosti. Svojho manžela mám späť v živote pomocou doktorky Adelekeovej. Ospravedlnil sa po 24 hodinách, po vytvorení kúzla. Povedal, že si uvedomil, že sa nikdy veľmi nechcel rozísť; nezvládal emocionálnu batožinu, ktorú som neustále nosila. Povedal, že si myslí, že má na môj život negatívny vplyv, a že je najlepšie odísť. Tvrdil, že je ťažké, že som stále hovoril o minulosti. Obaja sme si navzájom odpustili. Vo vrecku mám peniaze, ktoré sú konečne moje vlastné. (Prebehla moja kontrola kompenzácie a bolo mi povedané, že to je už o pár mesiacov. Som živým dôkazom toho, čo dokáže doktorka Adelekeová. Ďakujem vám veľmi pekne, doktorke Adelekeovej za úžasnú vec, ktorú ste urobili v mojom manželstve. Som teraz šťastná. S vašu pomoc, obaja sme mohli vidieť a hovoriť si navzájom pravdu. Nikdy som si nemyslel, že by kúzlo mohlo pomôcť párom, skôr ako som veľmi rád, že vás môžem kontaktovať a iniciovať, aby sa toto všetko stalo. Ktokoľvek, kto má problém vo vzťahu, môže kontaktovať doktorku Adelekeovú. .
  E-mail: aoba5019@gmail.com
  Volajte na číslo Whatsapp: +27740386124

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Volám sa Tiffany Lacey a som veľmi rada, že som na tomto blogu uverejnila informácie o tom, ako mi skvelý čarovač pomohol priviesť späť lásku môjho života. Viem, že existuje veľa žien ako ja, ktoré urobili toľko, aby mali späť svojho manžela, som tu, aby som vám všetkým povedal, aby ste už ďalej nehľadali, pretože odpoveď je tu. Úprimne verím, že ak existuje až päť kúziel, ako je DR IBINOBA, tento svet by bol lepším miestom, videl som ľudí, ktorí sa sťažovali na to, ako falošní čarovači sľúbili, že im pomôžu, ale nemohli, ale s DR IBINOBA vám hovorím, že váš problém je už vyriešený. S manželom sme boli od seba 3 ROKY a nedokázal som bez neho vydržať žiť, skúšal som všetko, aby som ho mal späť, ale nič nefungovalo, kým som nevidel početné svedectvá o čarodejníkovi menom DR IBINOBA a o tom, aká skvelá je jeho práca. . Okamžite som ho kontaktovala a nasledovala kroky, ktoré mi boli povedané, a o 72 hodín mi môj bývalý milenec zavolal a dychtil po mojom odpustení, že si nepraje nič iné, ako mať ma navždy v náručí. Cítila som toľko radosti a šťastia, že som našla DR IBINOBA, dúfam, že všetci tu nájdete toto moje svedectvo a dostanete svojho manžela späť už za 72 hodín. DR IBINOBA whatsapp +2348085240869,E-mail: dromionoba12@gmail.com...Ste ďalší, kto sa s každým podelí o svoje svedectvo

  OdpovedaťOdstrániť