streda 14. septembra 2016

Anna Toddová - After: Puto

Zachráni jeho alebo seba?

Život Tessy a Hardina je plný prekvapení. Ich vzťah je osudový, no každá prekážka, ktorá sa im postaví do cesty, otrasie základmi ich vzťahu aj Hardinovou nepreniknuteľnou maskou. Šokujúce pravdy o oboch rodinách, ktoré vyplávajú na povrch, nasvedčujú, že medzi oboma zaľúbencami nie je veľký rozdiel. Tessa už nie je milým, naivným a poslušným dievčaťom, ktorým bola, keď spoznala Hardina, práve tak ako on už nie je nemilosrdným, mrzutým chalanom, do ktorého sa bezhlavo zaľúbila. Tessa chápe nepokojné emócie, ktoré vrú v jeho duši, a ako jediná dokáže utíšiť jeho výbuchy. Hardin Tessu potrebuje. Čím viac pravdy o jeho minulosti však vychádza na svetlo, tým viac sa poddáva démonom svojej minulosti a Tessu aj ostatných blízkych od seba odháňa. Tessa sa už vzdáva nádeje, že ho dokáže zachrániť. Iba ak by obetovala samu seba. Stojí jej však láska za stratu identity? Tessa sa odmieta vzdať bez boja. Za koho však v skutočnosti bojuje? Za Hardina, alebo za seba?

Zhruba pred rokom sa na pultoch kníhkupectiev objavila séria After, ktorá vyvolala rozporuplné pocity a je to jedna zmála fanfiction, ktorá sa dočkala takého úspechu (dokonca to vyzerá tak, že sa dočkáme aj filmového spracovania). Musím sa priznať, že v prvom momente som nevedela, čo si mám o tejto sérii myslieť, no nakoniec ma príjemne prekvapila a moje hodnotenie bolo pri predchádzajúcich dieloch pomerne vynikajúce. Putom sa však táto séria končí, moje očakávania boli vysoké a či sa naplnili ? 

"Nedokázal som od nich odvrátiť zrak. Nedokázal som sa na nich nepozerať. Možno som sa podvedome trestal."

V prvom rade by som rada poznamenala, že táto séria je naozaj rozsiahla. Všetky diely dokopy majú cez 2000 strán, čo je už poriadne číslo. Ako som spomínala už aj pred tým, aj tento krát by sa pár pasáži dalo vyškrtať a príbeh by sa posúval dopredu oveľa rýchlejšie. Najmä začiatok sa mi rozbiehal veľmi pomaly a mala som problém začítať sa. Postupne sa to ale zlepšovalo a najmä s koncom som bola mimoriadne spokojná. Oceňujem, že autorka nezabudla ani na epilóg, priznám sa, že sú to u mňa často krát najobľúbenejšie časti kníh a páčilo sa mi nazrieť do budúcnosti.

Tessa a Hardin sú samostatná kapitola. Nepoznám žiadny pár, ktorý by sa toľko krát rozišiel, znovu dal dokopy, miloval a zároveň aj nenávidel. U nich dvoch proste nikdy neviete na čom ste, čo môžete očakávať, nedá sa predpovedať, čo sa stane. Niekedy som už ani nevedela, že či oni dvaja vlastne majú byť spolu, alebo či by nebolo lepšie, keby sa na to konečne vykašľali. Aj napriek všetkému, ale bolo zaujímavé sledovať ich životnú cestu. Keď sa na to pozerám s odstupom času a porovnám si ich s prvým dielom, kam sa prepracovali, myslím, že prešli dlhou cestou, ktorá ich rozhodne posunula ďalej a zmenila. Najmä Hardina. Aj keď si zachoval tú svoju podstatu, jedinečnú osobnosť, predsa len bol oveľa znesiteľnejší a sympatickejší. Tessa sa v tomto dieli sústreďovala najmä na seba, hľadala svoju podstatu, kto vlastne je, niekedy som mala pocit, že ani nie je taký dôležitý ich vzťah ako práve o to, aby našla ona smer, ktorým pôjde jej život ďalej.

"Nechcel som s ňou mať nič spoločné? To dievča som miloval celou svojou dušou."

Kvalitou sa držal tento diel zhruba na úrovni trojky. Musím uznať, že ma nesklamal. Po predchádzajúcich dieloch som nečakala, že by sa stalo niečo nečakané. Anna sa naozaj zamerala hlavne na to, aby ukázala, aká komplikovaná môže byť láska, že nie vždy ide všetko tak ako má. Oceňujem, že opäť nevynechala ani rodiny oboch našich postáv a že aj túto zložku zakomponovala do jej príbehu. Nie je žiadnym tajomstvom, že túto sériu sprevádza množstvo posteľných scén, dokonca niekde na internete môžete nájsť, že sa jedná o jemnejšiu verziu 50 odtieňov, keďže je tu pár praktík, ktorými sa Hardin a Tessa inšpirovali. Aj napriek tomu, že sa oficiálne radí medzi Young Adult literatúru, nedávajte radšej toto dielko čítať vašej mladšej sestre (na to má ešte čas). Keďže sa mi 50 odtieňov páčilo, absolútne neodsudzujem Anninu inšpiráciu, naopak si myslím, že príjemne osviežila celý príbeh. 

Ak by som mala zhrnúť Puto, absolútne splnilo moje očakávania, občas som mala chuť síce knihu vyhodiť von oknom a už sa k nej nikdy nevrátiť, častejšie som však naozaj bavila a nevedela som sa od nej odrhnúť. Nikdy asi presne nepochopím, čo je to, čo vás núti stále čítať ďalej. Či je to autorkin skvelý štýl, postavy, príbeh, nie som si istá, niečo však na tejto série určite je a ja chápem, prečo mala taký úspech po svete. Nebyť takého slabého začiatku a pár hluchých miest, dala by som aj plný počet, takto ale radšej ostanem pri štyroch. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára