sobota 27. augusta 2016

Božský milenec - Christina Laurenová

Upätý Brit na vysokej pozícii. Vášnivá Američanka na stáži. 

Když se Ruby Millerová dozví, že ji šéf posílá na prodlouženou pracovní cestu do New Yorku, je v šoku. Jako jedna z nejnadějnějších a nejbystřejších mladých inženýrek v Londýně to z profesního hlediska zvládne levou zadní. Děsí ji ale fakt, že bude celý měsíc pracovat – a spát v jednom hotelu – s Niallem Stellou, firemním expertem na městské plánování a nejvíc sexy chlapem na světě, po kterém už pár měsíců kouká. Niall ale ani neví, že Ruby existuje…, dokud ho noční let plný laškovného flirtu nepřinutí všimnout si jí.

Čerstvě rozvedený Niall se neumí uvolnit ani porušovat pravidla a co se týká žen, je naprosto bezradný. Přesto hned pozná, že otevřená Kaliforňanka Ruby je jako závan čerstvého větru. Ruby si vezme za úkol dostat sexy Brita z jeho ulity, a když se do toho pustí, není cesty zpět. Užívat si tisíce kilometrů od Londýna je pro oba jednoduché, co se ale stane s těžce vystavěným vztahem po jejich návratu?


Christina a Lauren. Keď počujem tieto dve mená, hneď viem, že sa jedná o skvelé autorky, ktoré majú na konte nejednu populárnu a skvelú sériu. Na Slovensku možno tieto mená nie sú až také známe, u našich českých susedov ale určite sú. Je to už dlhší čas, čo sa mi do rúk dostala prvá kniha - Božský bastard. Doteraz si pamätám, aká som z nej bola natešená. Zatiaľ som si nenechala ujsť ani jednu ich knihu a tento krát som siahla po Božskom milencovi. Jedná sa o štvrtý diel zo série Božský. V zahraničí sa čitatelia dočkali už aj krátkych noviel, ktoré rozvíjajú jednotlivé diely, pevne verím, že sa ich vydavateľstvo Jota rozhodne tiež vydať a dostanú sa aj do našich rúk. 

"Sakra. To už je podruhé, co jsem dneska vytuhla. A poslintala se."

Hlavným dôvodom prečo tak zbožňujem knihy od tohto spisovateľského dua je, že dokážu perfektne vytvoriť a vykresliť či už hlavné, tak aj vedľajšie postavy. Tento krát som ale mala problém s Niallom. Nevedela som si k nemu nájsť cestu, mala som pocit, že to čo robí a hovorí je nasilu, že tomu ani sám neverí. Oproti minulým mužským postavám zaostáva a je nevýrazný. Možno ho prebil práve charakter Ruby, ktorá bola energická, vtipná, svieža. Viem si predstaviť, že keby som ju stretla niekde v reštaurácii alebo na diskotéke, všetky pohľady by smerovali na ňu. S jej postavou som nemala žiadny problém, no Niallovi som proste neuverila ani slovko. Ako pár bolo zaujímavé sledovať ich cestu, myslím, že sa obaja v priebehu deja zmenili. Spolu im to sedelo, hlavne Ruby mala veľký vplyv na Nialla a tak bol čím ďalej tým znesiteľnejší. Tak isto tu máme klasické striedanie pohľadov, jednotlivé kapitoly sú rozprávané na striedačku a tak máte možnosť obom nazrieť do myšlienok a ich správanie lepšie pochopiť. 

"S každou další chvilkou ticha jsem si nemohla pomoct a říkala jsem si: to je všechno?"

Mnoho čitateľov Božskému milencovi vyčítalo, že chýba originalita a množstvo prvkov je zhodných s prvým dielom - Božským bastardom. Aj keď sa to tak podľa anotácie môže zdať, našla som naozaj len minimum spoločného, aj keď je pravda, že opäť máme na scéne stážistku a veľké Eso. Obe knihy boli písané úplne iným štýlom, tak isto aj charaktery či prostredie boli odlišné. Londýn aj New York sú krásne mestá a som rada, že autorka načala do oboch. Čo najviac zbožňujem na knihe sú hlášky - či už tie vtipnejšie, či tie vážnejšie a rozhodne si veľkú pochvalu zaslúži aj pani prekladateľka. Niekedy mi určité výrazy v češtine nesedia, kedže som zvyknutá na úplne iné v slovenčine, no preklad bol opäť zvládnutý na jedničku, čo mnoho čitateľov ocení. Keďže sa jedná o young adult knihy, nejaká tá erotika a sex sa vyskytnú, nie však v prehnanom množstve. Romantická línia je doplnená aj útržkami z predchádzajúcich dielov. Knihu môžte, pravdaže, čítať aj keď za sebou nemáte všetky predošlé diely. Spojitosť je len minimálna, hlavnú rolu zohráva práve fakt, že Niall je bratom Maxa (druhý diel - Božský cidzinec). Páči sa mi, že sa nejedná o priame pokračovania a jednotlivé tituly môžte čítať ako len vy chcete. Každý z príbehov je jedinečný, niečím iný a v rámci new adult žánru Christina  a Lauren určite patria medzi tie najlepšie spisovateľky. Je ťažké napísať dobre čitateľnú romanticko - erotickú knihu, keďže ich je knižný trh preplnený. 

Aj napriek tomu, že mala kniha pár nedostatkov, nie som sklamaná. Mala som vysoké očakávania, po viacerých prečítaný (skvelých!) diel, som dúfala, že dostanem niečo rovnako perfektné ako pred tým. Skvelo som si oddýchla, užila som si kopec romantiky, v priebehu 350 strán som nenašla žiadne hluché miesta, kedy by som sa nudila. 

Stačilo by prerobiť Nialla, trošku osviežiť námet a hneď by sme tu mali päť lajkov. Pre tento krát však ostanem pri štyroch a pevne verím, že sa dočkáme aj ďalších titulov a ja budem môcť dať plné hodnotenie.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Preskoly. Knihu si môžete zakúpiť TU.

1 komentár: