streda 20. januára 2021

Šťastné náhody (poviedky o láske) - Kolektív autorov

 Láska je dar. Láska pomáha.
Láska (nie) je všetko.

Poviedky Andrey Coddington, Jany Pronskej, Mariany Čengel Solčanskej, Veroniky Homolovej Tóthovej, Hany Lasicovej, Adriany Boysovej, Kataríny Gillerovej, Adriany Macháčovej, Lucie Saskovej, Alice Eštokovej a Ivany Alexi vytvárajú pútavú mozaiku ľudských osudov, v ktorej si každý čitateľ nájde to svoje.
V poslednej dobe sa oveľa viac snažím rozšíriť svoje čitateľské portfólio a nesústreďovať sa vyslovene len na jeden žáner. Poviedky nikdy nepatrili k mojim najobľúbenejším žánrom, no titul Šťastné náhody ma zaujal. Aj vďaka zvučným a talentovaným menám, ktoré sa podieľali na tvorbe knihy, ale aj vďaka dobrému úmyslu. Vydavateľstvo Ikar spolu s Nadáciou Markíza venujú výťažok z predaja kníh pre týrané ženy a ich deti. Mimoriadne oceňujem, že aj v súčasnosti stále vznikajú takéto projekty a že osudy životom skúšaných ľudí nie sú nám ostatným ľahostajné.
 
"Chcel sľub vernosti, ktorý som mu nevedela a nechcela dať."
 
Láska je to, čo ľudí spája a niekedy aj rozdeľuje. Je prítomná v našich životoch v tých najrozličnejších formách a sférach. Môže mať rôznu podobu, intenzitu a je vďačnou témou nielen filmovej, ale aj knižnej produkcie. Téma lásky je stále živá a aj keď sa nám môže zdať, že už úplne zaplnila pulty kníhkupectiev, predsa len sa vždy objaví v nejakej inej, novej podobe. V tomto prípade ju v rôznych formách zažijeme v podstate na jednom mieste. Šťastné náhody sú zbierkou poviedok o láske. Každá z poviedok je iná a každá pochádza z pera inej autorky. Niektoré z nich som poznala a mala som česť prečítať si ich dielka, iné boli pre mňa úplne nové. Každá poviedka má uvedený názov + meno autora + je doplnená o jednoduchú ilustráciu, ktorá dodáva knihe šmrnc. Čitateľ má obrovskú možnosť siahnuť po širokom repertoári a vybrať si poviedku, ktorá najviac ulahodí jeho srdcu. Veľkou výhodou poviedok je, že vďaka ich krátkemu rozsahu ich prečítate za naozaj minimálny čas. Aj keď vám niektorá nesadne a nestotožníte sa s ňou, už o pár strán čítate novú, ktorá vám naopak môže sadnúť oveľa viac. Priznám sa, že niektoré poviedky ma zaujali natoľko, že by som im dopriala aj väčší rozsah, no našli sa aj také, ktoré som sa snažila čo najrýchlejšie prečítať.
 
Záber poviedok je pomerne široký a každá autorka ju poňala po svojom. Niektoré poviedky sú emotívnejšie, iné neutrálnejšie, niektoré vás rozosmejú, pri iných vás pichne pri srdci. Všetky spája motív lásky a na konci každej z nich nájdete istý odkaz či posolstvo. Niekedy je priam do očí bijúci, inokedy ho treba hľadať medzi riadkami. Po prečítaní jednotlivých poviedok som sa vždy na chvíľku zamyslela nad tým, čo sa mi autorka snaží povedať. Jednotlivé príbehy majú síce drobnejší rozsah, no o to väčší dôraz sa kladie na prácu s emóciami. V poviedkach prevažujú dialogické pasáže bez rozsiahlejších opisov či analýz vnútorného sveta. Ako som už spomínala, poviedky sa čítajú priam samé a ja som ostala doslova v šoku, keď som zrazu v rukách držala poslednú stránku. 
 
"Nie je možné pamätať si všetky ich mená. Je však možné pamätať si, že to boli mamy a otcovia, synovia a dcéry. Tak ako my."
 
Túto knižku by som odporučila všetkým. V týchto nepriaznivých podmienkach je podľa mňa ešte dôležitejšie ako kedykoľvek pred tým pripomenúť si, na akých hodnotách skutočne záleží a aj LÁSKA je jednou z nich. Šťastné náhody vám pripomenú, prečo sa pre ňu oplatí žiť, prečo ju hľadať a už nikdy nepustiť. Aj tí najväčší (ne)romantici ocenia jej kúzlo.
 
Keďže pár poviedok bolo o niečo slabších, predsa len som sa nakoniec priklonila k štyrom lajkom. Aj napriek tomu, že mi nesadal úplne štýl niektorých autoriek, považujem túto zbierku za mimoriadne vydarené dielko, ktoré v sebe skrýva veľký význam. Pokiaľ sa aj vy bojíte poviedok ako žánru, či vám sadnú alebo nie, táto kniha je skvelou voľbou, aby ste to zistili.
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára