utorok 19. januára 2021

Sny - Využitie v psychoterapii a osobnostnom raste - Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová

 Sú sny oknom do duše?

Prečo sme napísali knihu o snoch? Sú tu osobné dôvody. Naše sny nás fascinujú a radi si ich ráno rozprávame. Veď snívame v spoločnej domácnosti. Sú tu aj pracovné dôvody. Obaja sa hlásime k psychodynamickej psychoterapii a v nej patrí práca so snami k základným metódam. O svojom prístupe k snom sme referovali v mnohých prednáškach na konferenciách a v časopiseckých článkoch. Viedli sme workshopy o práci so snami pre ľudí v pomáhajúcich profesiách. Navyše, autor niekoľko rokov vyučuje predmet práca so snami v psychoterapii na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Prácu so snami klientov a študentov pokladáme za jeden z najvzrušujúcejších momentov svojej činnosti. Odhaľuje možnosti v terapii i podpore osobného rastu. Preto sme si dovolili niektoré zo snov, s ktorými sme sa stretli, použiť v knihe ako ilustrácie.

- Autori -
Už odmalička ma fascinovali sny. Pamätám si, že mamina mala na mňa niekedy už poriadnu zlosť, pretože keď sa mi niečo zaujímavé snívalo, vedela som ju s tým otravovať aj pol dňa. Keď som bola staršia, zaobstarala som si rôzne snáre a pozerala som nielen sebe, ale aj ostatným členom svojej rodiny či kamarátom, čo znamenajú ich sny. Aj napriek tomu, že som dospelá, stále ma fascinuje, že dokážeme snívať. Keby mi na gymnáziu biológia lepšie išla, veľmi rada by som sa venovala aj tomuto smeru. Keďže v tomto ohľade nie som až taká šikovná, radšej si prečítam kvalitnú literatúru od odborníkov.
 
Obaja autori sú kvalifikovaní odborníci, ktorí majú za sebou roky praxe a získané skúseností a poznatky sa rozhodli dať na papier. Priznám sa, že majú môj obrovský obdiv, keďže pracovať s niečím takýmto je nielen zaujímavé, ale rozhodne aj ťažké. Ich publikácia je spracovaná naozaj veľmi zaujímavo. Postupne nás oboznamujú s tým, čo vlastne sny sú, ako ich chápali odborníci už v dávnej minulosti (Sigmund Freud, Carl Gustav Jung), dokonca aj za čias Aristotela, až sa pomaly prepracujeme k tomu, akým spôsobom sa skúmajú v súčasnosti. Bola som milo prekvapená, že mi viaceré odborné termíny a teórie neboli cudzie (počas štúdia som mala aj predmet psychológiu, takže som sa s niektorými stretla).  Je pre mňa až neuveriteľné, do akej hlbokej histórie siahajú dejiny snov a vôbec by som nepovedala, že im ľudia aj v súčasnosti pripisujú takú dôležitosť. Priznám sa, že vo svojom okolí sa stretávam skôr s ľahostajnými názormi v tomto smere a nie s nejakým hlbším zamyslením. Práve pre to by som túto knihu odporučila nielen svojim blízkym, ale všetkým tým, ktorí o dôležitosti snov pochybujú. Táto publikácia je totiž dôkazom toho, že na nich naozaj záleží.
 
"Nezabudnite, že všetky pravidlá majú výnimky, zo spálne sa nemá stať väzenie a zo spánku výkon trestu. A hlavne spite, aby ste mohli snívať!"  

Aj napriek tomu, že je dielko písané odborným jazykom a nachádza sa v ňom väčšie množstvo termínov, rozhodne zaujme aj čitateľa, ktorý je v tomto smere úplný laik - ako napríklad ja. O túto tému sa síce zaujímam, ale rozhodne nie v takom rozsahu, aký som dostala vďaka tejto knižke. Autori zvolili vynikajúci spôsob výkladu, vďaka ktorému vám už na pár stranách mnoho objasnia. Krátke kapitoly sú spracované prehľadne a sú akousi bránou/nápovedou k tomu, o čom daná kapitola bude. Čitateľ sa tak pri čítaní nestratí a presne vie, o čom bude reč. Okrem všeobecných informácií a výkladu je dielko doplnené aj o skutočné príbehy ľudí. Som veľmi rada, že sa autori nerozhodli ostať iba na teoretickej úrovni a siahli aj po reálnych príkladoch zo života. Vďaka nim sa zvyšuje autentickosť aj sila pôsobenia na čitateľa. Zo začiatku som nemala žiadne očakávania, bola som len mimoriadne zvedavá, čo nové sa dozviem. Na prvý pohľad útla knižka, ktorá má niečo vyše 120 strán, v sebe skrýva také kvantum poznatkov, až ich máte problém spracovať. Priznám sa, že by ma nikdy nenapadlo, koľko zaujímavostí sa skrýva za snami a akú pozornosť si zaslúžia.

Veľmi ťažko sa mi hodnotí toto dielko a myslím si, že na to ako nezainteresovaný čitateľ nemám ani právo. Bolo by odo mňa nemiestne vyjadrovať sa ku kvalite dielka, ktorá je nepopierateľná. Stojí za ňou mnoho štúdia a získaných vedomostí a ja len obdivne môžem poďakovať, že stále máme vo svete, dokonca aj na Slovensku, talentovaných ľudí, ktorí sa týmto smerom zaoberajú. Pokiaľ vás zaujíma tematika snov a čo môžu znamenať, prípadne sa chcete dozvedieť, ako sa skúmali v minulosti a teraz, rozhodne siahnite po tomto dielku. Bola som veľmi milo prekvapená, koľko som sa dozvedela. Už teraz ľutujem všetkých vo svojom okolí, keď budem machrovať, čo všetko viem (a pravdaže otravovať ich s tým).
 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete zakúpiť TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára