streda 9. mája 2018

Vi Keelandová - Egomaniak

Párová terapeutka a rozvodový právnik?
Už teraz to medzi nimi iskrí.

Mladá psychologička Emerie sa práve udomácňuje vo svojej novoprenajatej newyorskej kancelárii, keď ju prepadne akýsi chlap. Emerie ho považuje za vlamača, no vysvitne, že tým nepozvaným hosťom je v skutočnosti ona. Nóbl kancelária patrí právnikovi Drewovi Jaggerovi, a kým dovolenkoval na Havaji, jeho priestory prenajal Emerie nejaký falošný realitný agent. Na druhý deň, po výsluchu na policajnej stanici, sa Drew nad ryšavkou zľutuje a dá jej ponuku, ktorá sa v jej zlej finančnej situácii neodmieta – môže zostať v jeho kancelárii, kým si nenájde iné miesto, výmenou za pomoc pri dvíhaní telefónov. Emerie by mala byť vďačná a držať jazyk za zubami, lenže keď počuje, aké rady rozdáva tento rozvodový právnik klientom, ide ju roztrhať. Emerie je totiž manželská poradkyňa a vzťahy napráva, nie rozvracia. Lenže Drew je nafúkaný, arogantný, samoľúby chlap, nadšený sám zo seba, a tak sa napätie medzi nimi stupňuje. Bože, keby aspoň nebol taký príťažlivý!

Na knihu Egomaniak som sa mimoriadne tešila. Okrem anotácie, ktorá ma zaujala hneď po prvom prečítaní, počula som mnoho chvály aj na autorku. Už som mala česť zoznámiť sa s ňou prostredníctvom jej titulu Šéf, ktorý u nás vydalo vydavateľstvo Ikar. Na úvod by som hneď rada poznamenala, že výber obálky nesklamal a je rozhodne lepší ako originál (originálna obálka vyzerá ako promo na nejaký lacný časopis pre ženy). Skvelo ho dopĺňa aj farebná kombinácia písma a obálka tak určite zaujme hneď na prvý pohľad. Priznám sa, že už dlhší čas som nesiahla po podobnom titule (dávala som v posledných týždňoch prednosť skôr fantasy) a bola som naozaj zvedavá, či si ma Vi získa.

"Možno som to priveľmi analyzovala, rozoberala všetko, čo urobil, ale nemohla som si pomôcť."

Dej je pomerne jednoduchý, ľahko pochopiteľný a chytľavý. Medzi Emerie a Drewom preskočila iskra hneď pri prvom stretnutí. Obaja sú však úplne odlišné charaktery. Zatiaľ čo ona sa snaží dávať dokopy zlomené srdcia, jemu tieto zničené vzťahy dávajú pekne zarobiť. Obaja majú iný pohľad na svet, obaja majú iné vyhliadky do budúcnosti, no aj napriek tomu sa ich vzájomné cesty navzájom perfektne križujú. Aj Emerie aj Drew mi od začiatku sadli, dokonca som sa v Emerie niekedy aj videla. Bola milá, zasnívaná, no zároveň dokázala byť aj tvrdá a nebojácna. Dokázala skrotiť aj Drewa, ktorý si nedal len tak ľahko rozkazovať a mal na život svoj vlastný, možno miestami trošku drsný názor. Keď boli spolu, bolo to ako keby ste spojili dve na prvý pohľad úplne odlišné polovice,  ktoré však spolu vytvorili krásnu harmóniu a súlad. Už dávno som sa nestretla s párom, ktorý by k sebe tak dokonale pasoval. Vi má talent na vytvorenie perfektných charakterov, ktoré nie sú len umelými epizodickými "vojačikmi", ale naopak, živo vytvorenými postavami, ako keby vytrhnutými z reality. 

Vi je jedna z mála autoriek, ktorá práve celý dej zakladá na postavách. Pokiaľ by táto zložka v príbehu zlyhala, v podstate by zlyhal aj samotný príbeh. Ako som už spomínala, dej je naozaj pomerne jednoduchý a točí sa najmä okolo hlavných hrdinov a ich životov. Občas sa síce vyskytne aj nejaké vybočenie, udeje sa niečo extra, čo by možno čitateľ ani v príbehu neočakával, ale nie sú to nejaké extra výrazné miesta, ktoré by príbeh až tak ovplyvnili. Na jednej strane je dobré, že sa autorka nesnaží príliš príbeh komplikovať a umelo naťahovať, na druhej strane by však nejaká plynulo sa rozvíjajúca vedľajšia dejová línia neuškodilo a príbeh by pekne doplnila. 

"Celý týždeň som bola ako na ihlách, a len teraz som si uvedomila, že som sa upokojila, až keď som ho včera v noci uvidela cez priezor."

Romantická zápletka nebola typicky presladená a naivná. Obaja už mali svoj vek a neverili krásnym rozprávkam, dupla nie potom, čo videli u svojich klientov, koľko zlomených sŕdc a bojov o majetok. Sprvu sa teda vzťahu bránia, no neskôr je ich vzájomná príťažlivosť silnejšia ako oni. Vi nezabudla ani na erotické scény. Kniha nimi síce nie je preplnená, ale rozhodne sa vyskytujú vo väčšom množstve. Dej to príjemne okorenilo a osviežilo. Čo ma však zaujalo, bol aj jazyk, akým bola kniha písaná. Prirodzený, drsný, vychádzajúci priamo od srdca. Nielen Vi, ale aj pani prekladateľka, práve vďaka nemu ešte viac priblížili jednotlivé postavy a celkový dej. Mnohokrát som sa v podobných knihách stretla s tým, že preklad nebol dobre zvládnutý, a tým pádom sa vyskytli zrovna na tých najmenej vhodných miestach úplne ošúchané a nevhodné výrazy. Našťastie to nebol tento prípad a ja som si titul mohla naplno užiť. Zo začiatku som nemala príliš vysoké očakávania, no nakoniec som dostala skvelý romantický príbeh, ktorému nemám ani čo vytknúť. Všetko cez postavy, dej, zápletku, bolo vymyslené veľmi dobre a myslím, že autorka sa v tomto žánri naozaj našla. Pevne verím, že sa dočkáme aj jej ďalších kníh, keďže v tomto žánri spravila príjemný prievan.

Už podľa recenzie je zrejme jasné, že si tento podarený titul zaslúži plné hodnotenie. Knihu som dočítala len včera, no už teraz mám chuť dať si re-reading. Pokiaľ máte radi romantické knihy a nevadí vám istá dávka erotiky, v tom prípade rozhodne siahnite po tomto titule.

2 komentáre:

  1. Jé to vypadá krásně... New York, zajímavé zvolení ústředního páru a reálný příběh, který nebude plný kýčů? :-) Budu na to muset mrknout! :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Určite daj tejto knižke šancu, myslím, že sa ti bude páčiť :)

      Odstrániť