utorok 29. augusta 2017

Rebelka - Holly Smalová

Harriet sa nestratí ani v New Yorku.

Hurá! Ide sa do Ameriky! Harriet je od radosti celá bez seba, keď im hlava rodiny oznámi, že ide pracovať do New Yorku. Už sa nevie dočkať, ako prevalcuje krajinu mrakodrapov, múzeí a žltých taxíkov. Veľmi dúfa a verí, že sa tam opäť stretne so svojím vysnívaným priateľom, supermodelom Nickom. Lenže – prekvapenie... Keď jej rodičia hovorili o New Yorku, mali na mysli jedno malé, nudné mestečko vzdialené asi dve hodiny vlakom od tohto veľkomesta. Návrat k modelingu by mal byť iba jej vedľajším rozptýlením. A preraziť v módnej metropole Ameriky, to bude asi riadna fuška...
Holly Smalová sa u nás nedávno predstavila so svojou nenápadnou, jednoducho, ale za to dobre napísanou sériou. S predchádzajúcimi dielmi som bola naozaj spokojná, a preto som bola zvedavá, čo prinesie ďalší diel. Pravdaže, autorka to začína mať postupne ťažšie, pretože latku nastavila vysoko a s každým ďalším dielom prichádza riziko, že už nebude taký dobrý ako ten predchádzajúci. Musím uznať, že na Rebelku som sa tešila, keďže momentálne sa sústreďujem práve na jednoduché, milé knižočky, pri ktorých nemusím príliš rozmýšľať a séria od Holly perfektne zodpovedá mojim požiadavkám. Bohužiaľ, Rebelku považujem za o niečo slabšie napísanú ako predchádzajúce knihy.

"A je to, pomyslím si a začervenám sa až po uši, fakt som ju zotrela."

Keď som si začala čítať anotáciu potešila som sa, že sa vydáme, tento krát , do New Yorku, čo je jedno z mojich obľúbených miest. Postupne čítam ďalej a zrazu nie, my ideme len do malého mestečka vedľa New Yorku. Nadšená som nebola ja, nadšená nebola ani hlavná hrdinka, ktorú som si už viac obľúbila a dokonca by som povedala, že mi začína prirastať k srdcu. V tomto dieli mi jej charakter asi najviac sadol a vedela som sa s ňou stotožniť, v podobných situáciach by som sa asi zachovala rovnako. Kniha sa mi z tohto hľadiska teda čítala lepšie, keďže veľakrát som už spomínala, že je pre mňa dôležité vytvoriť si s postavou určitý vzťah. Na moje sklamanie ale celkovo dej nebol až taký zaujímavý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Mala som pocit, že autorka tento krát príbeh úplne nepremyslela a dal by sa vymyslieť aj lepšie, toto bola skôr taká napodobnenina filmu s Olsenkami. Anotácia síce znela zaujímavo, no príbeh nebol až tak dobre vymyslený a často sa objavilo hluché miesto, keď príbeh stagnoval, ako keby si autorka len pozrela nejaký jednoduchý, romantický film, kde je dievča nútené bývať len na dedine, ale potom zistí, že je to lepšie, lebo je tu jeden super chlapec a ďalej to už poznáte. Podobných kníh, ktoré sa opierajú o túto tematiku je mnoho a od Holly som čakala niečo viac, že nebude len slepo kráčať s davom bez vlastnej tvorivosti a zapojenia fantázie.

"Mám pocit, akoby sa nado mnou rozsvietila žiarovka. Celé mesiace som sedela v tme a vôbec som si to nevšimla."

Ako som už spomínala, nápad bol dobrý, príbeh mal tiež potenciál, ktorý sa dal rozviť, ale bohužiaľ to autorka úplne nezvládla. Jednotlivé postavy a ich charaktery boli zvládnuté na výbornú, dokonca aj prostredie som si nakoniec obľúbila, ale proste celý ten príbeh nebol vymyslený až ta skvelo ako predtým. Jednotlivé námety ani pred tým neboli úplne svetoborné, ale boli dostatočne dobré na to, aby si autorka získala čitateľov a zaujala ich. Teraz mám ale určitú obavu, či autorka má ešte predstavivosť a jej ďalšie diely budú o niečo lepšie a že či tento bol len menej vydareným medzníkom. Nemyslite si však, že to s touto knihou bolo úplne zlé. Autorka si opäť ponechala skvelý štýl, kniha sa čítala ľahko a ja som ju zbaštila za jedno popoludnie. Svoj vynikajúci, dobre sa čitateľný štýl si ponechala. Pokiaľ máte radi jednoduché oddychovky a nemáte náladu na niečo komplikované pričom by ste museli svoje mozgové bunky zapnúť na 110 percent, tento titul je ako stvorený pre vás. Ak sa bojíte, že sú tieto knihy adresované skôr mladším ročníkom, môžem vás ubezpečiť, že pokojne aj starší čitatelia si prídu na svoje, keďže Holly rozhodne písať vie a jej tituly nie sú výlučne adresovanej len určitej vekovej kategórii.

Dlho som váhala, koľko lajkov nakoniec knihe udelím a rozhodla som pre 3 lajky, keďže po minulých tituloch som naozaj postrehla určitý pokles a knihu som si až tak neužila. Už teraz som zvedavá, či moje ďalšie hodnotenie bude smerovať opäť vyššie, keďže Holly na to rozhodne má.

https://www.bux.sk/knihy/291799-rebelka.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára