streda 19. júla 2017

Kvet - Elizabeth Craftová a Shea Olsenová

Mala presný plán. 
Lenže potom stretla jeho.

Vždy som mala jasno v tom, čo chcem dosiahnuť. Najlepšie známky na škole, aby bola na mňa starká pyšná a zo všetkého najviac to, čo sa dosiaľ nikomu z našej rodiny nepodarilo: prijatie na Stanfordovu univerzitu. Starká, mama aj sestra pre lásku a sex stratili hlavu. Až tak, že celkom prestali myslieť na vlastnú budúcnosť a nakoniec o všetko prišli. Rovnakú chybu však neurobím. Mňa od splnenia môjho sna neodvedie nijaký chalan. To som si svätosväte sľúbila a to aj dodržím.  To však bolo ešte pred Tatom. Teda predtým, než sa o mňa začala zaujímať najväčšia rocková hviezda na svete.  Pred letmi súkromným lietadlom, tajnými schôdzkami a pesničkami napísanými o mne a pre mňa. Je toho fakt veľa, čo o ňom neviem. Napríklad prečo sa vykašľal na hudbu. Čo robí, keď nie sme spolu. Aké temné tajomstvá zo svojej minulosti predo mnou skrýva. Stačí však, aby ma pobozkal, a zrazu nemyslím na nič, ani na svoju budúcnosť. A už vôbec neviem, čo vlastne naozaj chcem.
Aj napriek tomu, že o pár dní už prekročím hranicu dvadsať rokov, predsa len som stále fanúšik young adult a new adult titulov. Keď som si prvýkrát prečítala anotáciu tejto knihy, rezonovali vo mne rozličné myšlienky, na čele ktorých bolo jedno slovo - klišé. Aj napriek tomu ma však kniha niečím zaujala - krásnou, zaujímavou obálkou, označením 15+, s ktorým som sa stretla po prvý raz pri Yoli tituloch, ale aj nenápadným príbehom, ktorý by mohol byť skvelým čítaním v letných dňoch. Síce som našla nejakých pár nedostatkov, ale moje hodnotenie nebude najhoršie, keďže som si čítanie celkom užila.

"Nezmôžem sa ani na prikývnutie. Na jediné slovo. Ohromene sledujem, ako odchádza - ochabnuto sa opieram o kamenný stĺp, kde ma nechal, totálne zaskočená."

Obyčajné dievča žijúce všedným životom kvetinárky jedného dňa spozná hudobnú star a jej život začne naberať nový rozmer a smer. Asi takto by sa dala zhrnúť hlavná dejová línia v jednej vete. Charlotte bola asi jedna z najlepších hlavných hrdiniek s akou som sa stretla a musím ju vychváliť do nebies. Väčšinou je to problém číslo jedna, ktorým je hlúposť a naivnosť sprevádzaná klamaním seba pri podobných tituloch (aspoň u mňa), no tentokrát sa autorke naozaj vypracovanie jej charakteru vydarilo a Tate pri nej vyznel ako typická, sebavedomá, miestami trošku neznesiteľná star. Obidvaja boli riadne protiklady, čo medzi nimi vytvorilo chémiu tiahnúcu sa celým titulom a držiacu ma v napätí, čo sa stane s ich príbehom lásky. Ako to už býva, pravdaže, ich cesta nie je vôbec jednoduchá, pretože spojiť život plný novinárov a život tichého pokoja v kvetinárstve nie je vôbec jednoduché. Autorka sa s touto tematikou pohrala a oceňujem, že sa rozhodla poukázať aj na tienistejšie stránky slávy, ktoré ju sprevádzajú a mnohokrát zavedú aj tých najodolnejších na zlé chodníčky. Často som sa stretla s názormi, že je Charlotte príliš naivná za to, že trpela pri Tateovi a neodišla od neho. Úprimne, málo príbehov lásky je na toľko jednoduchých, že by sa dali zhrnúť na desať strán, a ja si teda rozhodnem nemyslím, že by sme sa v titule stretli až s takými prípadmi, aby sme Charlotte odsúdili. Čaro young adult kníh u mňa tkvie práve v tom, z koľkých rôznych strán a perspektív sa dá na danú zápletku pozrieť, ako ju každý z nás môže pochopiť podľa svojho vlastného životného príbehu, a tak si k nej aj vytvoriť určitý vzťah. 

"Tate je v mojom sivom a nudnom živote plnom povinností to jediné, čo patrí len a len mne."

Za veľké pozitívum považujem okrem celkovej zápletky a charakterov aj pútavý štýl bez zbytočných bublín a umelého naťahovania príbehu. Aj napriek tomu však autorkám občas ušli myšlienky a vyskytlo sa nejaké hluché miesto, keď proste príbeh zastagnoval a bolo cítiť, že dej ešte nebol dotiahnutý do úplných detailov. Niektoré otázky dokonca zostali nezodpovedané a ťažko povedať, či to bol zámer, aby sme si niektoré súvislosti domysleli sami, alebo sa na ne len nejako pozabudlo. Ak som sa dobre dočítala na internete, pravdepodobne by sme sa mali dočkať aj pokračovania, čo vám však stopercentne neviem potvrdiť. Som však veľmi zvedavá, čomu by sa autorky v ďalších dieloch povenovali, keďže podľa mňa príbeh skončil pekne a dá sa povedať, že aj celkom uzavreto. 

Zhodnotila by som túto knihu ako veľmi príjemné, letné, oddychové čítanie, ktoré síce nie je až takým dokonalým príbehom a má pár múch, ale aj napriek tomu si ho rozhodne užijete a čo sa týka tohto žánru, považujem ho za rozhodne jeden z tých lepších titulov. Často sa polemizuje s tým, pre akú vekovú hranicu sú tieto knihy určené, či môžu zaujať aj čitateľa, ktorý má napr. 20+. Môj názor je, že pokiaľ vás ten titul zaujme, je úplne jedno, koľko máte a riešiť teraz, či ešte je tá kniha pre mňa alebo nie, je niekedy úplne bezpredmetné. Preto nech vás neodradí ani tu vek a určite dajte knihe šancu pokiaľ máte radi romantické príbehy s dobrými postavami a zápletkou.

Pre pár nedostatkov spomínaných vyššie som sa rozhodla nakoniec pre štyri lajky, čo si myslím, že adekvátne zodpovedajú príbehy. Na to ako som po prvom prečítaní váhala, či sa do knihy pustiť, nakoniec vôbec neľutujem, že som tak urobila.

https://www.bux.sk/knihy/222118-kvet.html

1 komentár:

  1. Momentálne som sa pri tejto knihe zasekla a akosi sa neviem pohnúť ďalej. YA mám rada, len mi to príde moc naivné a rozprávkové. Snáď sa do toho ešte pustím :) Pekná recenzia.

    OdpovedaťOdstrániť