piatok 1. mája 2015

Šepotání - A. G. Howardová

,
Čo všetko sa skrýva v Ríši divov ?

Alyssa slyší šepotání květin a hmyzu, je to dar, který připravil o rozum už její matku. Pocházejí totiž z rodiny Alice Liddelové, lépe známé coby Alenky z Říše divů, skutečné inspirace Lewise Carrolla, podle níž stvořil svůj proslulý fantaskní svět. 

Když se matčin stav zhorší, nemůže Alyssa už svoje dědictví dál popírat a zjistí, že na těch fascinujících pohádkách, které zná z dětství, je pravdy víc, než by se mohlo zdát. Vydá se na útěk, který zavinila už kdysi dávno právě Alice. Trhlinou v zrcadle se dostane do Říše divů, jež je mnohem ponuřejší, než jak ji zná z knížek, a stáhne s sebou i svého nejlepšího kamaráda a tajnou lásku Zacha. Na druhé straně už na ně čeká podezřelý, ale svůdný Morpheus a provází je při jejich hledání. Ale dá se mu opravdu věřit?

Na knihu Šepotání som sa strašne tešila. Ako prvé by som chcela povedať, že tá obálka je naozaj krásna a ku knihe sa úplne hodí. Nemám príliš rada, keď sú na obálkach kníh konkrétne tváre, ale tento krát sa tá obálka naozaj krásne vydarila! Preto som hneď na prvý pohľad už tušila, že táto kniha proste nemôže byť zlá. Druhá vec, ktorá ma presvedčila o tom, že je to výborné dielko, bolo, že o ňom hovorili ako temnejšej Alicii v krajine zázrakov. Zo začiatku som sa obávala, že si tieto knihy budú podobné a že Šepotaní sa nebude vedieť vyrovnať. Bola som však milo prekvapená, už po pár stranách bolo jasné, že sa jedná o perfektný príbeh s vynikajúcou zápletkou, ktorý mi proste učaroval.

"Třesu se zlostí, když si vzpomenu na všechno to zbabělé násilí, které Zachuv táta napáchal na své rodine."

Naša hlavná hrdinka Alyssa už od malička počuje šepotanie kvetov, hmyzu a vie, že tento dar (alebo skôr prekliatie) už pripravil rozum nejedného člena jej rodiny. Stav jej matky sa začne výrazne zhoršovať a ona už svoje dedičstvo nemôže ďalej popierať. A tak sa dostáva nám do známej Ríše divov, do ktorej sa ale nevyberie sama, ale so svojou láskou Zachom. Lenže to ešte nevie, že jej hlavu popletie krásny sexi bad chlapec Morfeus a ona okrem toho, že rieši problémy so svojím dedičstvom, sa ocitá aj v ľúbostnom trojuholníku.

Hneď na začiatok chcem povedať, že mi absolútne nevadí tá spojitosť s pôvodnou Alicou od Lewisa Carrolla. Ako malá som túto knihu zbožňovala a začala som ju zbožňovať ešte viac potom, čo ju sfilmovali s Johnym Deppom (toto spracovanie bolo naozaj perfektné!). Okrem toho má Lewis Carrol strašný talent a je to jeden z mojich najobľúbenejších spisovateľov. Aj napriek tomu bolo ale vidno, že si autorka vymyslela veľa sama a že má aj ona skvelú fantáziu. Nechýbali prvky tej tradičnej YA, kde sa hlavná hrdinka nevie rozhodnúť, či sa má radšej venovať záchrane sveta, alebo svojmu ľúbostnému životu. Tak isto nechýbal ani starý známy ľúbostný trojuholník - milý, dobrý, chlapec, ale tak trošku nudný, no a sexi, zlý chlapec, od ktorého neviete čo máte čakať. Obaja mali niečo do seba a ja už mám svojho favorita, no je len na vás, ktorý vám viac prirastie k srdcu. Alyssi som sa ale vôbec nečudovala, že si nevedela vybrať.


"Pokud šploucha na maják tobě, jedeme v tom spolu."

Celá zápletka bola super. Páčilo sa mi prerobenie Ríše divov a milovala som tie časti, ktoré sa v nej odohrávali. Pravdaže, vrátiť sa potom do normálneho sveta nebolo až také super, vždy som len pretáčala stránky, nech môže moja fantázia naplno fungovať. Situácie zo sveta môže niekto považovať za hluché miesta a aj keď je pravda, že sa prvá polovica ťahala viac, vôbec som sa nenudila a ani raz som knihu neodložila. Myslím si, že toto dielko budete zbožňovať alebo nenávidieť. Buď sa do toho vžijete tak ako je, budete to milovať, alebo budete pokladať hlavnú hrdinku za úplnú sprostaňu a celú knihu len za nevydarenú napodobeninu Alice. Ja nemám čo vytknúť a za poslednú dobu to bola jedna z naj fantasy kníh akú som čítala. Koniec knihy bol mimoriadne dopletený a zamotaný a ja som ešte chvíľku pozerala, že to ako vážne? Kde je druhý diel? :D


Je úplne jasné, že dávam knihe plné hodnotenie. Nemám jej čo vytknúť, všetko bolo super, dokonca aj ten môj nenávidený trojuholník bol dobrý. Už sa neviem dočkať ďalšieho dielu, ktorý hádam vyjde čo najskôr.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia. Knihu nájdete TU.   :)

1 komentár:

  1. Na čtení této knihy se velmi těším. a to ne jenom kvůli zeleným písmenů :)
    Obálka mi učarovala (asi jako všem) hned na první pohled :) Stejně tak i anotace.
    Rozhodně si ji musím přečíst co nejdříve :)

    http://milujemekihy.blogspot.cz/

    OdpovedaťOdstrániť