streda 29. augusta 2018

Winter Renshawová - Absint

Študentka a mladý riaditeľ školy?

Na displeji sa zobrazovalo meno „Absint“. Ja som ju však poznal ako podmanivý hlas v telefóne, s ktorým som neskoro do noci viedol debaty o Proustovi a Hemingwayovi, kde-tu pretkané necudnými… rozhovormi. Nikdy sme sa nestretli. Až raz vpochodovala ku mne do kancelárie s jablkovou lízankou v čerešňovočervených ústach a dobre známym hlasom sa spýtala: „Chceli ste so mnou hovoriť, pán riaditeľ?“
Ten hlas som poznal. Spoznal by som ho kdekoľvek.
Zdvihol som zrak. Vo dverách do mojej kancelárie stálo dievča v obtiahnutých legínsach a tielku s hlbokým výstrihom, v plných perách omáľalo lízanku a sledovalo ma povedomými jadeitovými očami.
Bola to ona.

Pokiaľ sledujete môj blog už dlhšie, určite viete, že mám tento žáner kníh veľmi rada. Keď som sa dozvedela, že vydavateľstvo Ikar vydá knihu Absint, hneď som sa potešila. Na internete som na ňu našla množstvo pozitívnych ohlasov, ľudia vychvaľovali nielen knihu, ale aj autorku a ja som sa nemohla dočkať, kedy sa mi kniha dostane do rúk. Ako prvé vás rozhodne upúta názov. Ja som celý čas rozmýšľala nad tým, či sa preň autorka rozhodla len tak alebo má pre ňu nejakú spojitosť s alkoholom. Čierna obálka ešte viac zvýraznila, že nepôjde o román venovaný mladším ročníkom, ale naopak, že si na svoje prídu skôr starší čitatelia. Keďže podobných kníh je momentálne na pultoch kníhkupectiev mnoho, bola som zvedavá, či Absint prinesie niečo nové.

"Dokázala som ho počúvať večne, jeho hlas znel svetácky, skúsene, sebaisto. Hlboký, ale nie príliš, uvoľnený a melodický."

Už od začiatku si autorka nenecháva nejaký dlhý nábeh, ale rovno vás vrhá do príbehu a až postupne oboznamuje čitateľa s tým, kto vlastne sú hlavné postavy, ako sa spoznali a čo ich spája. Oceňujem, že sme mali možnosť stretnúť sa s vyspelými, sympatickými charaktermi. Aj napriek tomu, že je Halston (Absint) ešte študentka, má naozaj dobré názory, s ktorými som sa vedela stotožniť. Život nemala ľahký, všetci ju podceňovali a nedôverovali jej kvôli jej minulosti a tomu, čo si musela prežiť so svojimi rodičmi. Nemám rada, keď sa spisovatelia spoliehajú na bolestnú minulosť a snažia sa spraviť z hrdinky chúďatko, ktoré máme ľutovať. Príde mi to ako poriadne klišé. V tomto prípade bola síce načrtnutá temná a smutná minulosť, no Halston nechcela, aby ju všetci ľutovali a stavala sa k tomu dospelo. O to viac si získala moje sympatie. Škaredý slovník a drzé správanie boli ďalším plusom, ktorý len znásobil jej charizmu. Tak isto oceňujem, že sme nemali (konečne) zlého chlapca, ale zlé dievča. Kerouac (Ford) bol riaditeľ školy, ktorý dlho pracoval na tom, aby si vybudoval svoje postavenie. Slušný, vzdelaný chlap, ktorý by nečakal, že ho poblázni jedna školáčka. Naozaj ma bavilo sledovať, ako sa vyvíja medzi nimi vzťah. Okrem toho ma prekvapilo, akú dôležitú úlohu zohrala klasická literatúra. Nielenže v nej mali obidvaja skvelý prehľad, často ju Winter zapojila do nejakej scény, odkazovala na ňu a podobne. Bolo to príjemné osvieženie celého príbehu. 

"Niektorí ľudia sa bohatí už narodia, so striebornou lyžičkou, ako sa hovorí, ja som sa však narodila s hrdzavým lúpacím nožom."

Myslela som si, že pôjde len o nejakú klasickú erotickú knihy, ktorá sa veľmi rýchlo a naivne skonči happy endom ako mnohé iné. Úplne som sa však mýlila. Halston aj Ford musia prejsť naozaj ťažkú cestu, keď im okolnosti, ľudia ani osud neprajú, aby mohli mať spoločný šťastný život. Museli riešiť reálne veci, nečakali, že všetky rozdiely prekonajú len tak vďaka nehynúcej láske a netvárili sa, ako by svet okolo nich neexistoval. Práve to, že neišlo o ďalší naivný príbeh, kde sa zrazu všetky vyrieši ako mávnutím prútika, bolo pre mňa najväčší pozitívom. Čím som staršia, tým mám radšej príbeh, ktoré majú hlavu aj pätu, ktoré sú ako keby vytrhnuté z reality. Verím v šťastné konce, ale neverím v to, že je cesta k nim jednoduchá. 

Autorkin štýl písania bol naozaj svieži, jednoduchý, nebála sa použiť aj tvrdší slovník, ktorý príbehu skvelo pasoval. Milo ma prekvapilo, že išlo síce o erotickú knihu, no napriek tomu tam práve spomínanej erotiky nebolo až tak veľa, ako by si čitateľ myslel. Dej si zachoval svoju úroveň a nebol iba o tom, ako sa postavy na seba vrhnú na každej druhej strane. Po prečítaní mnohých pozitívnych ohlasov na internete som mala vysoké očakávania a som veľmi rada, že sa mi splnili.

Nie je ľahké nájsť v tomto žánri dobrú knihu. Absint mi však naplno dokázal, že je proste napísaný perfektne a že sa ho proste oplatí prečítať. Udeľujem, pravdaže, plný počet lajkov a všetkým vám túto knižočku odporúčam.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára