utorok 28. augusta 2018

Kráľovstvo podvodníkov - Leigh Bardugo

Ich jediná nádej na budúcnosť je postaviť sa minulosti.

Kaz Brekker síce zvládol zdanlivo nesplniteľnú misiu, no doplatil na svoju achilovku a nenahraditeľný člen Zberby padol do pazúrov jeho protivníka. Podarí sa prefíkanému vodcovi bandy zosnovať ďalší diabolský plán? A najmä, dokáže táto nevyspytateľná partia vyvrheľov prekonať samých seba, aby odvrátili katastrofu, čo hrozí svetu, ktorý ich odvrhol? Pokračovanie dobrodružstiev Vranej šestky prináša poriadnu dávku akcie a napätia v príbehu plnom nepredvídateľných zvratov, zamotaných vzťahov a výnimočných osobností týchto sympatických antihrdinov. 

Nie je to tak dávno, čo sa na našich knižných pultoch objavila kniha Vrania šestka - podľa mňa jedna z najlepších kníh tohto roku. Aj napriek tomu, že príbeh skončil celkom ucelene, autorka sa rozhodla, že nám predsa len daruje ešte jeden príbeh a spraví z tejto série dilógiu. Po skvelej jednotke boli moje očakávania vysoké a musím s radosťou povedať, že boli naplnené.

"Mrzelo ho, že necestujú cez deň. Rád by videl veterné mlyny, ako držia stráž nad svojimi poľami, kde sa na pasienkoch pasú ovce."

Autorka predpokladá, že si prvý diel perfektne pamätáte, a tak nestráca čas s tým, že by vám niektoré veci vysvetlila alebo objasnila. Vrháme sa bezhlavo rovno do príbehu, ktorý je ešte napínavejší, premyslenejší a vycibrenejší ako v prvej časti. Bála som sa, či bude mať autorka čo ponúknuť a či príbeh nebude príliš silený. Zostala som však už sprvu veľmi milo prekvapená, pretože autorka vôbec nezaháľala a vytvorila naozaj zaujímavú dejovú zápletku. Tak isto oceňujeme, že sa nezmenil ani jej perfektný štýl písania. Žiadna zbytočná vata, umelé naťahovanie príbehu, aby mala kniha čo najviac strán. Leigh využila priestor na písanie perfektne, nebála sa s dejom a postavami experimentovať, a to sa jej určite vyplatilo. Veľkou výhodou pri jej knihách je, že nie sú stereotypné. Čoraz viac a viac sa stretávam s tým, že sú jednotlivé knihy na jedno kopyto - rovnaké typy postáv, rovnaké zápletky, dokonca aj rovnaké ošúchané frázy. V tomto prípade sa však Leigh vyhla typickej šablóne a príbeh poňala po svojom. Taktiež som mala z príbehu pocit, že je o krok predo mnou. Keď som niečo odhalila, myslela si, že už viem, čo postavy spravia na ďalej strane, prípadne akým smerom sa bude dej vyvíjať, Leigh ma presvedčila o tom, že má vytvorený ešte záložný plán a že si priveľmi namýšľam, keď si myslím, že by som azda jej fantáziu mohla predčiť.

"O trik ako tento sa ešte nikto nepokúsil, a už vôbec nie niekto takýto mladý!Hľa, pozrite na hrôzostrašné lano visuté nad vami."

Postavy sú opäť raz perfektné. Nechýba im charizma, vyspelé zmýšľanie a vtipné satirické poznámky okoreňujú celý dej. Každá kapitola je rozprávaná z iného pohľadu, čím vďaka väčšiemu počtu hlavných postáv, príbeh naberie obrovskú epickú šírku. Okrem toho som mala pocit, že nám ich autorka dovolila aj bližšie spoznať a viac sa dozvedáme, prečo vlastne sú takí, akí sú, odkrývajú sa tajomstvá z minulosti a prehlbujú sa sympatie. Fandila som hádam každej jednej postave a nevedela som si vybrať, ktorú mám radšej. Už dávno som sa nestretla s tým, že by jednotlivé postavy boli také prepracované, dokonalé, no zároveň reálne. Keď som dočítala knihu, musela som si dať pár dní na premyslenie toho, ako napíšem recenziu. Keby som ju totiž mala písať hneď, pravdepodobne by som stále len jasala, ochkala nad tým, aké to bolo úžasné a nedala dokopy ani jedno zmysluplnú vetu. Jediné, čo ma mrzí, je to, že nás už nečaká žiadne ďalšie pokračovanie. Príbeh síce skončil perfektne a viac než podľa mojich predstáv, no zároveň som v ňom videla aj istý potenciál, ktorý by sa dal rozvinúť ďalej. Pevne verím, že sa dočkáme ešte nejakej knihy z tohto prostredia, pretože by bola škoda, keby tento príbeh raz zapadol prachom. Môžem povedať, že som jednoducho nadšená. Všetko cez postavy, prostredie, dej a zápletku bolo vymyslené perfektne a Kráľovstvo podvodníkov ani trošku nezaostalo za Vraňou šestkou.

Pokiaľ ste túto sériu ešte nečítali, určite to v najbližšej dobe zmeňte a dajte jej šancu. Ja nemôžem dať nič iné než plný počet lajkov a opäť povedať, že ide o jednu z najlepších sérií, aké sa mi dostali tento rok do rúk.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Preskoly.sk. Knihu si môžete zakúpiť TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára