štvrtok 2. decembra 2021

Rivali - Vi Keelandová

 Dokáže sa nenávisť premeniť v lásku?

Spor medzi Westonom a mnou sa začal pri oltári. Nešlo o našu svadbu, táto sa konala desaťročia predtým, ako som sa narodila. Naši starí otcovia boli najlepší priatelia a obchodní partneri. Až do osudného dňa. Tesne pred sobášom dala môjmu starému otcovi jeho snúbenica košom, pretože milovala Westonovho starého otca. Tí dvaja už celé roky bojovali o srdce Grace Copelandovej, zhodou okolností ich tretej obchodnej partnerky. Napokon ju nezískal ani jeden a ich cesty sa rozišli. Obaja sa oženili s inými ženami a stali z nich najväčší obchodní rivali v dejinách. Naši otcovia v rodinnej tradícii pokračovali. A potom aj my s Westonom. Doteraz sme sa navzájom vyhýbali. Lenže čo čert nechcel, Grace Copelandová zomrela a zanechala jeden z najluxusnejších hotelov na svete našim starým otcom, nech sa vyrovnajú. Začal sa boj o väčšinový podiel a my s Westonom sme sa mali podieľať na chode hotela. Netrvalo dlho a šli sme si po krku. Na Westonovi Lockwoodovi ma škrelo všetko. Bol vysoký, namyslený, prehnane múdry a až nespravodlivo atraktívny. Správali sme sa k sebe ako pes a mačka. Ale to by som ešte zniesla. Naše rodiny sa predsa nenávideli odjakživa. Bol tu však jeden menší problém. Zakaždým, keď sme sa s Westonom pohádali, ocitli sme sa v posteli.

Vi Keelandová nie je na Slovensku žiadne neznáme meno. Pokiaľ sa aspoň trošku zaujímate o knihy s poriadnou dávkou erotiky, o Vi ste už určite počuli. Nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku od nej vyšlo už množstvo kníh, ktoré sa tešia veľkej obľube u čitateľov, najmä čitateliek. Ja sama som od nej čítala viacero titulov. Niektoré sa mi páčili viac, niektoré menej, žiadny ma však nesklamal natoľko, aby som tejto autorke znovu a znovu nedala šancu. Navyše, jej knihy sú jednohubky, ktoré zhltnete za jedno-dve popoludnia. Každý z jej titulov v sebe skrýva nové postavy, novú zápletku a poriadny kus drámy a erotiky. Inak tomu nebolo ani v prípade Rivalov.

"Psychológ, ktorý počúva šibnutého jedinca, ako si vylieva dušu, bol výjav z filmov, nie zo skutočného života."
 
Sophia a Weston si idú po krku snáď od kedy sa narodili. Aj napriek tomu, že nedokážu jeden druhého ani vystáť, je medzi nimi obrovská chémia, ktorá ich k sebe priťahuje ako dva magnety. A preto medzi sebou uzavrú jednoduchú dohodu - budú sa vzájomne nenávidieť, praktizovať nezáväzný sex a tváriť sa, že ani jeden nezačína k tomu druhého cítiť niečo viac. Lenže aj ten najlepší herec nedokáže skrývať a predstierať city navždy. Postupne sa zmenia pravidlá hry, ktorú medzi sebou Sophia a Weston začali viesť. A mňa mimoriadne bavilo sledovať ich vzájomné hašterenie a podpichovanie. Pri Vi ma už neprekvapí jej tvrdý slovník ani obrovské množstvo sexuálnych scén, ktorých bola táto kniha naozaj plná. Už od prvých strán sa autorka nehrá na žiadnu slušnú dámu a zapája nás priamo do deja, ktorý sa zvrtne poriadne rýchlo. Mám pocit, že pri Vi sú vstupné informácie a chodenie okolo horúcej kaše len zbytočnými naťahovaniami času, a preto vám poskytne naozaj len zopár potrebných informácií a hneď ste súčasťou dramatického príbehu, ktorý poskytuje oveľa viac akcie a zaujímavých momentov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Sophia aj Weston boli svojrázni, tvrdohlaví, namyslení, možno by si dokonca zaslúžili pár výchovných faciek, ale aj napriek tomu som si ich obľúbila. Vi svoje postavy nestavia do úlohy obetí, ale práveže sa snaží vytvoriť silných, sebaistých a skôr dominantných hrdinov. Každý z nich dostal svoj osobitý priestor, keďže kapitoly boli venované aj pohľadu Sophie, aj Westona. Už som viackrát spomenula, že zbožňujem duálne rozprávanie, pretože posúva dej krásne a plynulo dopredu, príbeh nestagnuje a vy máte navyše možnosť spoznať pohľad obidvoch hrdinov. V tomto prípade bol Weston natoľko zaujímavý a sympatický hrdina, že si viem predstaviť, že by bola kniha iba z jeho pohľadu.


"Úspešne som medzi nami roznecovala túžbu hádkami, ale to zďaleka nebolo všetko. A toto poznanie ma vydesilo."

Tvrdý slovník, nadávky, rozsiahle opisy erotických scén, romantická zápletka, šteklivé aj vtipné dialógy či citlivejšie a zamilované pasáže - to všetko je súčasťou Rivalov. Autorka má úžasnú schopnosť zakomponovať do svojich kníh všetko. Aj napriek tomu, že zápletka neobsahuje žiadne výrazné zvraty, ktoré by oživili dej, je napísaná tak dobre, že ich ani nepotrebuje. Úplne stačí vynikajúci štýl Vi, ktorá jednoducho vie, ako čitateľa strhnúť. Sila jej príbehov nespočíva ani tak v originalite, ako v spisovateľskom talente. Mnohokrát, keď som si prečítala anotáciu jej ďalšej knihy ma napadlo, že to je predsa téma, s ktorou som sa už stretla. A nie raz. Dokonca aj v tomto prípade by sme mohli povedať, že ide o akési novodobé spracovanie Rómea a Júlie. Dve znepriatelené rodiny, medzi ktorými sa ťahá konflikt už desaťročia, by mohli zrazu spojiť dve zamilované duše. Áno, znie to poriadne ošúchane. V inom prípade by som pravdepodobne krútila očami, že zase tá istá pesnička len s malými obmenami a už by som si pripravovala negatívnu recenziu. Rivali ma však opäť presvedčili o tom, že niekedy aj ten najjednoduchší námet sa dá spracovať perfektne.

Rivali nie sú prelomovým dielom, ktoré zmení dejiny literatúry. Sú príjemnou a sviežou oddychovkou, ktorá vás zahreje aj v chladnejších dňoch. Ponúka sympatické postavy, chytľavý štýl, množstvo erotiky, štipku romantiky a nové spracovanie známej témy. Pokiaľ máte chuť na niečo, pri čom sa rozhodne nebude nudiť a zároveň vašim očiam nevadia aj nadávky či ostrý slang, rozhodne siahnite po tomto titule.

Od Vi som čítala viacero titulov, no musím uznať, že Rivali sa rozhodne zaradili medzi tie najlepšie. Do každej ďalšej a ďalšej knihy od tejto autorky sa púšťam s malou dušou, pretože si vždy hovorím, že to už ani nie je možné, aby napísala ďalšie tak dobré dielko. Naozaj to nie je fér, že má niekto toľko talentu, aj keď my čitatelia za to môžeme rozhodne len ďakovať. Ak ste Vi ešte nedali šancu, rozhodne to napravte. Ideálny začiatok vám prinesú napríklad Rivali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára