utorok 9. novembra 2021

Buď so mnou - Jennifer L. Armentrout

Niekedy stačí očakávať neočakávané.

Teresa Hamiltonová prežíva ťažký rok. Ukončila vyčerpávajúci vzťah a zamilovala sa do bratovho najlepšieho kamaráta Jasa. Ten s ňou však od vášnivého bozku neprehovoril. Teresinu sľubnú kariéru tanečnice ohrozuje zranenie, preto musí prejsť na plán B - štúdium na univerzite. Aspoň sa jej naskytne šanca presvedčiť Jasa, že ich vzťah má budúcnosť. Jase Winstead však niečo tají. Áno, bozku s Teresou neodolal, ale uvedomuje si, čo má v jeho živote prednosť. Na vzťah jednoducho nie je vhodný čas. Prečo len nedokáže dostať z hlavy dievča, ktoré môže všetko pokaziť?

Pravda je, že Jase a Teresa vzájomné city nepoprú, lenže vo vzduchu visí nebezpečenstvo a to vyvrcholí v tragédiu. Kým sa z nej univerzita spamätáva, dvojica sa musí rozhodnúť. Čo obetujú, aby ostali spolu?
 
Jennifer L. Armentrout niektorí môžete poznať aj pod pseudonymom J. Lynn. Pre mňa je to autorka s veľkým A, ktorej bol dopriaty obrovský dar v písaní. Či už je to new adult, young adult alebo fantasy - všetky žánre jej idú doslova bravúrne! Zatiaľ čo Česi sa môžu pochváliť už množstvo vydaných kníh od tejto autorky, na Slovensku jej titulov nemáme až tak veľa. O to väčšie bolo moje nadšenie, keď som sa dozvedela, že sa dočkáme prekladu jej série Počkám na teba. Pevne verím, že po prvom a druhom dieli sa čoskoro na pultoch kníhkupectiev objavia aj tie zvyšné. Prvý diel nesie rovnaký názov ako celá kniha - Počkám na teba. Jeho voľným pokračovaním je Buď so mnou, v ktorom dostanú priestor postavy, ktoré sú nám už veľmi dobre známe. 
 
"Potrebovala som náš vzťah nejako onálepkovať. Alebo konečne zistiť pravdu, čo pre seba znamenáme, a to hneď teraz."
 
Pokiaľ ste čítali prvý diel, Teresa ani Jase pre vás nie sú neznáme mená. Teresa je Camova mladšia sestra a Jase je jeho najlepší priateľ. Na jednej strane obidvaja cítia, že je medzi nimi niečo viac, na druhej strane majú každý isté tajomstvo z minulosti, ktoré ich ťaží a okrem toho si uvedomujú svoje postavenie voči Camovi. Počas čítania prvého dielu mi Teresa vôbec nebola sympatická, mala som pocit, že je to len rozmaznané dieťa, ktoré robí samé hlúposti a ktorému je neustále potrebné kryť chrbát. Počas knihy Buď so mnou som si ju celkom obľúbila a  jej charakter prešiel obrovskou zmenou. Pre Jennifer je typické, že svoje postavy necháva dospievať nielen fyzicky, ale aj emocionálne a navyše im vždy postavy do cesty nejakú ťarchu z minulosti. Veľakrát sa pri nej psychicky nastavujem na to, že ma jej knihy môžu doslova zničiť a zasiahnuť priamo do srdca. Niekedy si myslím, že je jej zámer najskôr čitateľa totálne vycucať, aby ho nakoniec mohla potešiť veľkolepým záverom. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Autorka mala v rukáve kopec és, ktoré postupne vyťahovala. Jase bol úžasný hlavný hrdina, ktorý dodal deju poriadny šmrnc. Tak isto oceňujem, že boli do diania vo veľkej miere zapojené aj postavy z predchádzajúceho dielu. Celkovo bola zápletka vymyslená naozaj perfektne. Nechýbali silné emócie, prekvapenia, ťažké osudy a skúšky, ktoré doplnili vtipné dialógy a mierne satirický humor. Z každej stránky sálala poriadna dávka chémie a autorkinho talentu, ktorý sa opäť ukázal v plnej miere. Aj napriek tomu, že táto kniha neprináša nič nové, rafinované a prelomové, je napísaná tak dobre, že ju zhltnete za jedno popoludnie. Jennifer jednoducho vie narábať so slovami tak, aby si čitateľa získala a aby aj z napohľad jednoduchého diela vytvorila úžasný zážitok.
 
"Oči mi zvlhli a hrozilo, že začnem objímať náhodných ľudí."

Romantika, romantika, ach tá romantika. Pokiaľ patríte k milovníkom sladkých scén, ktoré rozmaznajú vaše srdce, pripravte sa, že ich v tomto prípade dostanete obrovské množstvo. Moje citlivá duša doslova plieskala od šťastia, pretože sa vyhla čítaniu jednotvárneho klišé, ale užila si dojemné scény ako vystrihnuté z kvalitného romantického filmu. Tak isto aj erotické scény boli vykreslené citlivo a dôveryhodne, neboli prehnané a najmä nimi nebola kniha preplnená. Aj napriek tomu, že boli v dosť veľkej miere súčasťou deja, dodali mu tú správnu iskru a autorka presne odhadla, kedy ich zapojiť a kedy naopak nie je vhodné zbytočne nimi plniť stránky kníh. New adult knihy to majú v súčasnosti veľmi ťažké, pretože ich je nespočetné množstvo a mám pocit, že tento žáner stále viac a viac nadobúda na popularite. Jennifer sa však rozhodne o svoje postavenie nemusí báť. Jej dielka by som kvalitou prirovnala k Elle Kennedy. Je podľa mňa úplne jedno, koľko kníh tieto autorky napíšu, stále im zostanú v zásobe skvelé nápady. Niekedy sa v nich síce môže vyskytnúť istá chybička krásy, ale aj napriek tomu si vás získajú. 
 
Buď so mnou by som odporučila pre všetkých, ktorí majú radi sentimentálne príbehy, ktoré prinášajú množstvo zvratov a ktoré nám ukážu, že cesta ku šťastnému koncu nie je vždy jednoduchá. Správna dávka romantiky je doplnená o perfektne vykreslené charaktery a svieži štýl písania. Ani na chvíľku som nemala pocit, že by dej stagnoval alebo že by som sa nudila. Aj keby som sa veľmi snažila, nenašla by som nič, čo by som knihe vytkla a som veľmi šťastná, že sa mi dostala do ruky.  

Ak hľadáte príjemnú oddychovku, určite siahnite po tejto knihe. Odporúčam vám najskôr prečítať si prvý diel, aby ste pochopili všetky súvislosti a najmä sa budete tešiť, že sa opäť vrátite ku Camovi a Avery. Počas čítania je vhodné mať nachystaný aj balíček prvej pomoci - vreckovky, horúcu čokoládu a niekoho, koho môžete silno objať. Buď so mnou vám zlomí srdce, ale tá bolesť, bude stáť za to.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Preskoly.sk. Knihu si môžete zakúpiť TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára