streda 14. júla 2021

365 dní - Blanka Lipińska

 Môžete si lásku vynútiť únosom?

Laura s priateľom Martinom trávia dovolenku na Sicílii. Hneď na druhý deň, na jej dvadsiate deviate narodeniny, Lauru unesú. Zločin má na svedomí hlava sicílskej mafiánskej rodiny, mladý a príťažlivý Massimo Torricelli. Pred niekoľkými rokmi takmer prišiel o život pri prestrelke. V stave klinickej smrti uvidel záhadné dievča, z ktorého sa vykľula Laura. Len čo sa Massimo prebral, prisahal, že ju nájde a získa si jej srdce za každú cenu.

Laura nemá na výber. Môže si užívať prvotriedny luxus, relatívnu slobodu, no nesmie utiecť. Inak jej najbližším hrozí smrť. Laura má odteraz 365 dní, aby sa do Massima zaľúbila a rozhodla sa s ním ostať.

Keď sa povie 365 dní, každého automaticky napadne erotické film, ktorý ovládol Netflix. Vo svojom okolí nemám asi nikoho, kto by tento film nevidel, prípadne o ňom aspoň nepočul. Priznám sa, že aj mňa pochytila zvedavosť a film som si pozrela. Aby toho nebolo málo, donútila som svojho manžela, aby pozeral so mnou. Po zhliadnutí filmu som mala pocit, že moje IQ kleslo asi tak o 50%. Na druhej strane bola zvedavosť z otvoreného konca motiváciou k tomu, aby som si pozrela pokračovania a prekonala aj frflanie a krútenie očami. A práve táto zvedavosť ma viedla aj k tomu, aby som si prečítala knihu. Bola som zvedavá, do akej miery je zhodná s filmom, či sa o postavách dozvieme niečo viac alebo či ma bude čakať ďalšie sklamanie.

"Neverila som vlastným ušiam. Tento nebezpečný, mocný a panovačný človek ma žiada o dovolenie, aby smel byť ku mne citlivý a láskavý."

Lauru čaká dovolenka na Sicílii spolu s priateľom Martinom. Namiesto pokojného oddychovania na pláži a pitia mojita je pre ňu pripravené luxusné väzenie s pomerne príťažlivým vodcom talianskej mafiánskej rodiny, ktorý je ňou doslova posadnutý. Massimo po tom, ako unikol o kúsok smrti, netúži po ničom tak veľmi ako po dievčati, ktoré ho máta v snoch. Dá Laure 365 dní na to, aby sa doňho zaľúbila. Zo začiatku to vyzerá ako poriadne blbý nápad, ale keď Laura bližšie spozná Massima, už to nie je až také nereálne. Teda, ak môžeme hovoriť o tom, že ho bližšie spoznáva, keďže som mala pocit, že naše postavy okrem pitia alkoholu, nákupov, žúrovania a venovaniu sa erotickým aktivitám nerobia nič iné. Príbeh bol na môj vkus príliš plytký. Dúfala som, že nám knižné spracovanie o niečo viac priblíži charaktery postáv a že táto zložka bola potlačená len kvôli filmu. Bohužiaľ, musím uznať, že ani písané slovo nepomohlo k tomu, aby mi charaktery viac prirástli k srdcu. Mala som pocit, že sa vôbec nevyvíjajú, nikam nesmerujú, že sa ako keby stále opakuje ten istý deň len s menšími obmenami. Nereálnosť príbehu mi absolútne neprekážala, keďže rada vyhľadávam aj knihy, prostredníctvom ktorých aspoň na chvíľku vypnem od reálneho života a každodenných radostí aj starostí. Mnoho recenzentov však zavrhuje toto dielko najmä pre nedôverčivosť voči príbehu, s ktorým sa jednoducho nevedia stotožniť, pretože im príde až príliš hyperbolizovaný. Môj prípad to našťastie nebol, skôr som bola sklamaná z toho, že sa dej vôbec nerozvíjal hlbším a zmysluplnejším smerom. Čo ma však potešilo boli scény navyše, ktoré knihy obsahovala. Práve z tohto dôvodu si rada prečítam pred/po zhliadnutí filmu aj knihu, pretože v nej čast človek objaví niečo dobré, zaujímavé a lákavé, čo sa z kapacitných dôvodov do filmu nezmestilo. Tak to bolo aj v tomto prípade. Najviac šokovaná som bola asi z konca knihy, ktorý bol oproti filmu odlišný. Ak ste videli film, v hlave vám určite ostal jeden poriadne veľký otáznik ohľadom toho, čo sa bude diať ďalej. A tak je to aj v prípade knihy.

"Za Massimom mi naozaj bolo niekoľko dní smutno a to, že mi zachránil život, jasne dokazovalo, že mu na mne naozaj záleží."

Zvedavosť, zvedavosť, zvedavosť. Práve tá ma asi najviac hnala dopredu pri čítaní. Neviem, ako to autorka robí, ale aj napriek tomu, že pri čítaní nájdete kopec mínusov, stále máte chuť čítať ďalej a knihu nechcete pustiť z ruky. Dokonca, keď som sa dostala až na koniec, bola som jednoznačne rozhodnutá, že si musím prečítať druhý diel. Lebo som až príliš zvedavá na to, čo sa bude diať. Práve v tom, že autorka vás dokáže vtiahnuť do deja, využíva veľké množstvo priamej reči a dej poriadne rýchlo posúva dopredu, dokáže si stále udržať vašu pozornosť. Aj napriek tomu, že jej príbeh nie je ani zďaleka dokonalý z hľadiska postáv, zápletky či romanticko-erotickej línie, dokáže narábať so slovami a tým ovládnuť svojho čitateľa. Verím tomu, že jednoduchú úlohu nemali ani prekladatelia, keďže pri opise sexuálnych scén bolo použitých toľko lacných fráz, až som mala chuť začať sa prihlúplo smiať, ako keby som mala trinásť rokov. Trošku ma mrzelo, že viac priestoru nedostala ani mafia ako taká. Celý čas sa spomínala v pozadí, ale bola skôr len akousi kulisou, ktorej sa autorka mohla o niečo viac povenovať. Takto som mala pocit, že slúži len ako zásterka luxusu, ktorý si Massimo aj Laura dopriavali.

365 dní nepatrí k vrcholom knižných diel, ale má v sebe istú iskru, ktorá na čitateľa jednoducho pôsobí aj keď nechce. Knihe som vytkla množstvo rôznych faktorov, ale aj napriek tomu ju odporúčam minimálne tým, ktorí videli aj film alebo ktorí stále váhajú, či si film pozrieť alebo radšej využiť voľný čas inak. Aj napriek mojej kritike som rada, že som knihe dala šancu, objavila pár nezverejnených scén, otvorila prekvapene ústa na konci a navnadila sa na pokračovanie, ktoré jednoducho musím mať. 
 
Knihe by som nakoniec dala tri lajky práve za autorkin štýl, ktorý je pútavý a zaujímavý. Keby bol príbeh lepšie spracovaný a do detailov premyslený, autorka by vytvorila kvalitné dielko, ktoré by si bolo zaslúžili aj päť lajkov. Pevne verím, že druhý diel bude vycibrenejší a autorka sa poučí z chýb, ktoré vykonala. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára