piatok 30. apríla 2021

L. D. Lapinski - Cestovná agentúra: Tajné svety

Tajomstvá, mágia, sila a moc.

Zbaľte si veci, vyrážame za magickým dobrodružstvom!

Vitajte v cestovnej agentúre Tajné svety, odkiaľ vás každý kufor prepraví do iného sveta. Stačí vkročiť dnu...
Keď dvanásťročná Flick Hudsonová dostane návrh, aby vstúpila do Tajnosvetského spolku, je od radosti celá bez seba. Rýchlo však zistí, že s magickým multiverzom niečo nie je v poriadku. Uprostred leta prichádzajú snehové búrky, miznú celé ulice a jeden kufor ju zavedie do sveta, ktorý zostal celkom opustený.

Flick čoskoro poruší všemožné spoločenské pravidlá a posunie hranice mágie, aby prišla na to, čo sa vlastne deje. Dokáže však dať všetko do poriadku, skôr než všetky svety – vrátane jej vlastného – navždy zmiznú?
 
Knihy sú mojou vášňou mnohé roky a aj napriek tomu, že mám mnoho obľúbených autorov aj sérií, predsa len je jedna, ktorú ešte nikto neprekonal. J. K. Rowlingová a Harry Potter sú pre mňa absolútny vrchol knižnej fantasy literatúry, ktorý sa bojím, že nikto nikdy neprekoná. Autorka nasadila latku tak vysoko, že mi postupne príde priam nemožné ju prekonať, ale nebodaj sa jej aspoň priblížiť. Keď som si prečítala anotáciu na knihu Tajné svety, mala som pocit, ako keby som mala opäť 12 rokov a v rukách držala Kameň mudrcov. Niečo vo mne mi napovedalo, že možno predsa len sa nájde niekto, kto by mi učaroval tak veľmi, ako práve Rowlingová.
 
"Obzrela sa za cestovnou agentúrou so stenou plnou kufrov, ktoré bolo vnútri sotva vidieť, a sklopila zrak na knihu v rukách. Už teraz mala pocit, že vstúpila do iného sveta."
 
Čo by ste povedali na to, keby ste na cestovanie nepotrebovali žiadne auto, lietadlo či iný dopravný prostriedok. Stačil by na to len jeden kufor a jeden odvážny krok. Bohužiaľ, v našom svete je niečo takéto nereálne, aspoň zatiaľ, ale vo svete Flick Hudsonovej to nie je žiadny problém. Má len 12 rokov, ale dostalo sa jej veľkej pocty - vstúpi do Tajnosvetského spolku. Avšak, už od začiatku zisťuje, že s jednotlivými svetmi nie je niečo v poriadku. Rozhodne sa riskovať, posunúť hranice mágie a na vlastnú päsť zistiť, čo sa deje, aby tak zachránila nielen iné svety, ale aj ten svoj. Úloha je poriadne náročná, najmä pre 12-ročné dievča. Flick však bola odvážna, smelá, tak akurát drzá a mimoriadne sympatická hlavná postava. Keby som si mohla vybrať, aká raz bude moja dcéra, vôbec by mi nevadilo, keby bola ako Flick. Bála som sa, či mi bude ako postava sedieť, predsa len mám už o pár rôčkov viac ako ona. Zhodli sme sa však úplne jednoducho a mám pocit, že som sa na jej vlnovú dĺžku dostala až prirýchlo. Môže za to jednoznačne aj obrovský talent autorky, ktorá prišla s nevšedným, zaujímavým a nápaditým príbehom. Vložila do neho originalitu, jedinečnosť, inovatívne prvky a nevšedné nápady. Fantasy kníh je na pultoch kníhkupectiev úctyhodné množstvo, avšak mnohé z nich pracujú s otrepanými prvkami, ktoré nadobudli formu klišé. V tomto prípade však autorka zariskovala, popustila uzdu fantázii a bol to skvelý krok. Už dávno som sa nestretla s takým pútavým dejom, ktorý by si ma získal hneď od začiatku.  

"Flick však zistila, že keď sa nahne pod určitým uhlom, s tesne zopnutými rukami a nohami, môže letieť ako šíp. A naopak, ak roztiahne končatiny, začne pomaly klesať ako v sne."

Aj napriek tomu, že je zjavné, že dej je venovaný skôr mladším čitateľom, určite si získa srdcia aj starších čitateľov, ktorí sa chcú vrátiť opäť do detstva. Okrem úžasných nápadov, ktorými autorka priam sršala, je príbeh doplnený aj o mravné hodnoty, ponaučenia a krásne myšlienky. Často mám pocit, že čím mladším čitateľom je nejaké dielko venované, tým krajšie myšlienky obsahuje. Príbeh je jednoduchý, jednoznačný, ale zároveň do detailov premyslený a perfektne napísaný. Tajné svety sú prvým dielom ságy, ktorá ma predpoklad stať sa jednou z najlepších na trhu. Aj napriek tomu, že to nie je nový Harry Potter, predsa len má obrovský potenciál. V žiadnom prípade by som nepovedala, že je to autorkina prvotina, keďže kvalitou sa vyrovná autorkám, ktoré majú na konte desiatky kníh.
 
Ak sa chcete aj vy aspoň na chvíľu stratiť zo sveta korony, povinností a starostí, určite siahnite po tomto titule. Ani som nečakala, že sa mi Tajné svety budú až tak páčiť a už teraz sa teším na ďalšie diely. 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára