nedeľa 12. januára 2020

Karen M. McManusová - Nechaj si to pre seba

Ktoré tajomstvá chceme skutočne vedieť?

Echo Ridge je malé mesto. Ellery v ňom nežila, no dobre ho pozná. Pochádzala odtiaľ jej teta, ktorá ako sedemnásťročná zmizla bez stopy. O pár rokov nato sa zas mestečko zviditeľnilo vraždou kráľovnej stredoškolského plesu. Dievča našli mŕtve v miestnom strašidelnom zábavnom parku. Ellery sa má teraz pre nečakané problémy nasťahovať do Echo Ridge k starej mame a vôbec ju to neteší.
Malebné mesto skrýva plno tajomstiev. Školský rok sa poriadne nezačal a niekto už vyhlásil lov na kandidátky na kráľovnú plesu. Vyhráža sa zopakovaním hrôz spred piatich rokov. Ako na potvrdenie hrozby zmizne ďalšie dievča.
Ellery dobre vie, čo znamená mať tajomstvo. Má ho jej mama aj stará mama. A čím dlhšie býva v Echo Ridge, tým viac zisťuje, že všetci niečo skrývajú a nie každý udrží jazyk za zubami. V meste však platí jedno: najbezpečnejšie je nechať si tajomstvo pre seba. 

Nie je to tak dávno, čo u nás vyšla kniha Jeden z nás klame. Milá oddychovka, ktorá rozhodne zaujala čitateľov, si získala aj moju pozornosť. Keď som sa dozvedela, že sa od autorky dočkáme aj ďalšej knihy, veľmi som sa potešila a bola som zvedavá, čo prinesie. Oceňujem, že sa pri tejto knižke ponechala podobne ladená obálka, ako bola pri titule Jeden z nás klame, pretože aj mne to poľahky umožnilo identifikovať tento titul. A aké sú moje dojmy po jeho prečítaní?

"Spomínaš si na vraždolandiu, pincezná? 
Ja áno."

Tajomstvá, tajomstvá a opäť raz tajomstvá - práve tie sú hlavnou dominantnou príbehu. Ellery sa má presťahovať do mestečka, ktoré preslávili vraždy. Vôbec z tejto myšlienky nie je nadšená (kto by aj bol) a tobôž netúži stať sa stredobodom pozornosti práve kvôli tomu, že jednou zo zabitých bola aj jej teta. Malé mestečko ukrýva veľa tajomstiev a vyzerá to tak, že niekto sa opäť chystá vraždiť. Po celý čas som len tápala, kto by to asi mohol byť, hľadala som rôzne náznaky a musím uznať, že sa Karen mimoriadne darilo držať ma v strehu. Akonáhle sa jedno tajomstvo odhalilo, prišlo ďalšie a ďalšie. Zo začiatku som mala pocit, že sa autorka o niečo pomalšie rozbieha a že si necháva ako keby priestor, aby na našu pozornosť naozaj zaútočila. Zhruba od polovice sa už dej poriadne rozbehol a záver sa odohral až príliš rýchlo. Stagnácia na začiatku mohla mať viac prvkov dynamizmu z konca knihy. Bolo by klamstvo, keby som tvrdila, že záver knihy nebol vykreslený perfektne a do posledných chvíľ som naozaj netušila, kto je za všetkými tými zverstvami. Kriminálky zväčša pozerám len v televízii a tomuto žánru sa v knižnom svete vyhýbam. O to viac som bola prekvapená, ako veľmi ma chytil a že by som mu mala dať v budúcnosti ešte väčšiu šancu. Určite za to môže aj Karen, ktorá má veľmi ľahký, jednoduchý, dobre čitateľný štýl. Nepoužíva zbytočne dlhé vetné konštrukcie, ktoré vás unudia k smrti a skôr sa snaží využívať priamu reč namiesto dlhých a častokrát zbytočných opisov.

"Čo má ta lubom?
Čoskoro to zistím.
Vydrž."

Osobitnú pozornosť si zaslúžia aj postavy, ktoré sú mimoriadne silným článkom príbehu. Pozornosť dostala každá z nich, každá prispela do deja, či už väčšou alebo menšou zložkou, každá mala svoj vlastný, vycibrený charakter. Oceňujem, že popri Ellery dostali pomerne široký priestor a nebol celý dej zameraný len na ňu. Tak isto ma celkom zaujalo aj stredoškolské prostredie. Aj napriek tomu, že sa skôr sústreďujem na vysokoškolské, predsa len som aj v tomto našla isté čaro. Bolo presne také ,v dobrom slova zmysle, klišoidné, ako vo všetkých tých romantických amerických filmoch - školské plesy, kráľovné školy, menej obľúbení outsideri, šprti,... Všetky tieto prvky ešte viac umocnili atmosféru príbehu a vtiahli ma do diania.

Nebyť pomaly sa rozbiehajúceho začiatku, dala by som knihe aj plné hodnotenie. Aj napriek tomu, že sa nejedná o prelomové kriminalistické dielo, predsa len bola kniha napísaná naozaj dobre a získala si ma. Viacero pasáži mi vyrazilo dych a užila som si ich. Pokiaľ máte chuť na príjemnú, ale zároveň napínavú oddychovku s dramatickým nádychom, rozhodne siahnite po tomto titule. 

https://www.bux.sk/knihy/428975-nechaj-si-to-pre-seba.html

4 komentáre:

 1. Súhlasím, že to bolo fajn oddychové čítanie, ale ten záver bol naozaj prirýchly, čakala som niečo viac. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ZÍSKAJTE LIEČENIE HIV A OSTATNÝCH MORÁLNYCH CHOROB S MÔJ MEDICÍNOM ZALOŽENOU NA ZARIADENIACH DR BARBARA MÁME VEDIEJŠIE OTÁZKY, KTORÉ MÔŽU POMALIŤ MÔŽEM POMOCI ALEBO PENISOVÉ ROZŠIROVANIE
  Ponúkam kúzla všetkého druhu, ako sú ochranné kúzla, ktoré sú cenné na to, aby sme sa chránili, našimi priateľmi, rodinou, blízkymi, doma, cestovaním, zamestnaním, peniazmi, zdravím, domácimi zvieratami, tehotenstvom, rozšírením penisu a mnohými ľuďmi alebo vecami oceniť. obnoviť Ex. Dokážem vyliečiť HIV, rakovinu, hepatitídu, kvapavku, syfilis, akúkoľvek chorobu, o ktorej si myslíte, že prispieva k riešeniu s pomocou svojich koreňov a bylín. Neúčtujem za svoju prácu. Poskytne len tie peniaze, ktoré budem používať na nákup materiálov potrebných na prípravu liečby. Kontaktujte ma s nasledujúcimi informáciami
  1. Vaše meno a dátum narodenia
  2. Mená iných osôb, ktoré sa zúčastňujú na kúzla
  3. Dátum narodenia ostatných osôb (nepovinné, iba ak je to známe)
  4. Stručná história situácie
  5. Odsek alebo dva, podľa vlastných slov, presný želaný výsledok vášho kúzla
  6. Vaša poloha
  Môžete ma kontaktovať prostredníctvom e-mailu barbaravoodootempel@gmail.com
  alebo whatsapp +2347032152878
  Keď dostanem všetky informácie, budem vás kontaktovať s časmi a termínmi vášho odovzdávania kúzel, ako aj so všetkými ostatnými informáciami, ktoré potrebujete vedieť. Nebudete musieť robiť nič iné, než si sadnúť a vedieť, že ste začali dôležitý krok k zlepšeniu svojho života. Dotknite sa Dr. BARBARA e-mailu
  barbaravoodootempel@gmail.com
  alebo WhatsApp +2347032152878

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ak potrebujete korenie váš vzťah s viac lásky a romantiky ho kontaktovať prostredníctvom e-mailovú adresu: aoba5019@gmail.com a volať alebo WhatsApp na + 27740386124. Jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré som kedy robil bol kontaktovať Dr Adeleke, aby mi pomohol dostať môj milenec späť, bol som život naplnený šťastím potom, čo som kontaktoval Dr Adeleke, pretože on nie len priviesť môj milenec späť ku mne tiež urobil našu lásku k sebe viac unikátne a vynikajúce.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dr Adeleke je africký vúdú kňaz a mocný kúzelník lásky. S veľkou úctou a cťou skutočný čarodejník čarovania Dr. Adeleke, ktorý priviedol späť moju priateľku po boji, ktorý som s ňou mal. Videl som rôzne svedectvá o tom, ako Dr. Adeleke pomôcť toľkým ľuďom získať späť svojich partnerov. Kontaktujem doktora Adelekeho kvôli milostnému kúzlu a ubezpečil ma, že dostanem svojho partnera späť do 24 hodín, kedy boli kúzla vrhnuté. Len čo povedal, moja žena sa vrátila a prosila o odpustenie. všetko ďakujem skvelému človeku Dr. Adeleke, takže moja rada je pre vás všetkých, ktorí majú rovnaký problém, kontaktovať ho prostredníctvom EMAILU: aoba5019@gmail.com
  Whats-App: +27740386124

  OdpovedaťOdstrániť