streda 7. marca 2018

Mapa, ktorá vedie k tebe - J. P. Monninger

Láske sú všetky plány ukradnuté.

Mladá Heather si už mapu svojho života nakreslila. Po vysokej chcela cestovať po Európe, v septembri by sa vrátila a začala sľubnú kariéru v newyorskej banke, vo svete, kde možno sotva niečo nechať na náhodu. Lenže potom nastúpi do nočného vlaku do Amsterdamu a zoznámi sa s vášnivým cestovateľom Jackom. Ten nezmení len smer jej cesty, ale aj života. Rozpráši Heatherin starostlivo pripravený cestovný plán a spolu putujú po stopách denníka Jackovho starého otca, ktorý prechádzal Európou po skončení druhej svetovej vojny. Jack ukazuje Heather miesta, ktoré by nenašla v žiadnom turistickom sprievodcovi, a chce, aby v potulkách pokračovali. Ona však má namierené do Spojených štátov a nahovára Jacka, aby sa k nej pridal. Jack odmieta prijať Heatherin návrh a dusí v sebe tajomstvo, ktoré otrasie Heatheriným svetom od základov.

Mapa, ktorá vedie k tebe si ma už po prvom prečítaní získala. Neviem presne, čím to bolo, že som mala chuť si knihu hneď prečítať, ale proste som mala taký vnútorný pocit, že toto by mohlo byť dobré dielko. O knihe ani autorovi som ešte nič nepočula, ani som od neho nič nečítala a o to viac som bola zvedavá, čo táto kniha ponúkne. Nesilená obálka perfektne pasuje k príbehu, dokonca som rada, že sa neponechala pôvodná obálka (nestáva sa mi to často, no v tomto prípade ma originálna obálka naozaj nezaujala). Moje očakávania neboli privysoké, no i napriek tomu som dostala veľmi dobre napísaný príbeh.

"Oči sa jej nad okrajom šálky ligotali. Bola šťastná a zamilovaná alebo zamilovávala sa, ako povedala a bolo to vidieť."

Heather je typ dievčaťa, ktoré ma celý svoj život naplánovaný do bodky. Jedného dňa však stretne Jacka a jej zmýšľanie o živote sa otočí o 180 stupňov. Ich spoločné stretnutie naruší jej zabehnutý, stereotypný život a začne spoločnú cestu dvoch ľudí. A my máme práve možnosť absolvovať ich cestu spolu s nimi. Úprimne, vďaka bohu, že Heather spoznala Jacka, inak by som jej asi naplieskala. Nudná, fádna, nezaujímavá - asi tak by sa dala zo začiatku charakterizovať. Akonáhle sa však na scéne objavil Jack, ako keby sa z nej stal úplne nový, živý, vtipný, naozaj skvelý človek. Zatiaľ čo na začiatku mi liezla na nervy, postupne som si začala priať, aby sa stala mojou najlepšou kamarátkou a mohli sme si spolu niekam takto po Európe vyraziť. Jack bol pravdaže typický zlý chlapec, ktorý skrýva tajomstvo, ktoré môže všetko to pekné zničiť, no je taký pozorný, milý, úžasný, že mu to poľahky prepáčime. Ak sa chystáte na nejaký zaujímavý výlet, Jack a Heather sú skvelý pár, ktorý by sa oplatilo mať so sebou. Páčilo sa mi, že sa autor nezameral na typické pamiatky a miesta, ktoré ľudia bežne navštevujú, ale naopak, zameral sa na iné, menej známe, no o to čarovnejšie miesta. Často som mala pocit, ako keby som sa cestovala po svete, keďže Joseph píše tak živo, až som mala občas dojem, že nesedím doma v kresle, ale na nejakej dobrej káve vo Francúzsku alebo si vychutnávam v Španielsku gazpacho. Moja fantázia pracovala na plné obrátky a ja som si užívala, ako rýchlo si ma Joseph získal a dokázala som si jeho príbeh vychutnávať. O tom, že cestopisnú zložku zvládol na výbornú, niet žiadnych pochýb. Tak isto bol skvelým prvkom na oživenie denník Jackovho starého otca. Ja som si kedysi písavala denník a aj napriek tomu, že sa už teraz tejto záľube nevenujem, predsa len ostali denníky akousi mojou srdcovkou a rada sa k nim vraciam.

"Ďalej bol láskyplný, často ma chytal za ruku ako oporu, ale rovnako ľahko sa odtiahol, aby sa sústredil na spomienky."

Čo sa týka dejovej zložky, tam som už našla pár nedostatkov. Romantická línia bola vykreslená veľmi pekne, nič nebolo príliš silené, zo začiatku veľmi pekné, hravé, no postupne som mala pocit, že Joseph sa ich vzťah snaží až príliš a zbytočne skomplikovať, niektoré situácie boli úplne zbytočné a celkovo sa zrazu začala z ich vzťahu stávať príliš veľká dráma, až som mala pocit, že nečítam knihu, ale sledujem nejakú taliansku telenovelu. Keby ich vzťah bol v nôte akou na začiatku začal, čítal by sa mi príbeh oveľa lepšie. Okrem toho by som príbehu asi nič nevytkla. Ani si nepamätám, kedy naposledy som čítala takýto putovný príbeh. Navyše, veľmi rada čítam aj knihy od mužských autorov. Vždy je ich štýl písania v niečom iný od ženských autoriek, ako keby vecnejší a menej zainteresovaný. Tak isto by som rada poznamenala, že dokonale prostredníctvom svojho príbehu zahral na city. Nečakala som, že by sa v  príbehu mohla objaviť aj emocionálna zložka, ešte viac ma však prekvapilo, ako skvelo zapasovala do deja. Autor spojil viacero tém a vzniklo z toho naozaj veľmi dobre sa čítajúce dielko, ktoré si ma získalo svojou kvalitou. 

Nebyť pár nedostatkov a najmä trošku prekombinovanej romantickej línie, dala by som knihe plný počet lajkov. Rozhodla som sa však zostať pri štyroch, no aj napriek tomu považujem túto knihu za naozaj skvelý počin. Pokiaľ máte chuť si trošku pocestovať po svete, určite siahnite po tomto titule.

 https://www.bux.sk/knihy/383084-mapa-ktora-vedie-k-tebe.html

1 komentár: