nedeľa 1. októbra 2017

Michelle Hodkin - Čo sa stalo Mare Dyerovej?

Aká je skutočná pravda?

Mara Dyerová neverí, že by jej život mohol byť ešte viac zamotaný. Nielenže si vôbec nepamätá, ako sa dostala do nemocnice, kde sa práve prebrala, ale nevie nič ani o nehode, pri ktorej zomreli jej najlepší priatelia a frajer. Mare sa však takmer nič nestalo. Lekári sa domnievajú, že nový začiatok v novom meste pre ňu bude tým najlepším riešením, a spomienky tak môžu pomaly vyplávať na povrch. Marin nový život sa však stále viac komplikuje. 

Tváre mŕtvych priateľov má pred očami denno-denne. A potom… zrazu…vidí aj smrť ľudí naokolo iba chvíľu pred tým, než sa to stane. Je jej jasné, že sa asi zbláznila. A keď si je už istá, že to ani nemôže byť horšie, Noah Shaw, najkrajší chlapec, akého kedy videla, ju odmieta nechať na pokoji… 

Čo má vlastne za lubom?


Možno sú niektorí z vás teraz poriadne prekvapení. Čo sa stalo Mare Dyerovej totiž nie je žiadna novinka, táto kniha sa nachádza na knižnom trhu už pomerne dlho. Ja som ju registrovala už keď vyšla, no vždy som dala nakoniec prednosť iným knihám a nakoniec ma odradilo najmä to, že sa v slovenčine tretieho dielu pravdepodobne nikdy nedočkáme. V poslednej dobe som ale nevedela nejako nájsť knihu, ktorá by ma zaujala a zrazu som naďabila na tento titul a povedala som si, že mu možno predsa len dám šancu a pri treťom dieli skúsim nejako vyskúšať svoju angličtinu. Navyše, na internete som našla množstvo rozpoltených recenzií - niektoré knihu vychvaľovali až do nebies, iné ju zase považovali za prepadák. Moja zvedavosť začala rásť a krásna obálka ma len utvrdila v tom, že proste Mare musím dať šancu.

"Stál za mnou Jude a oblečené mal to isté ako v ten večer, keď som ho videla naposledy. Usmieval sa, ale nebola v tom ani štipka prívetivosti." 

Zo začiatku vyzeral príbeh ako jedno veľké klišé. Mara ako jediná prežila strašnú nehodu, jej rodičia sa rozhodnú odsťahovať, prichádza do nového mesta, kde nezapadne a mne už začali v hlave poplašné výkričníky oznamovať, že som asi predsa len neurobila dobre, keď som sa rozhodla pustiť do tohto príbehu. Potom však prišlo obrovské prekvapenie, keď sa príbeh začal vyvíjať úplne inak ako som si predstavovala a ja som zostala len pozerať s otvorenými ústami, čo si to autorka na mňa pripravila a čo sa mi vlastne deje pred očami. Stránky som otáčala ako nepríčetná a bola som poriadne nervózna, keď ma niekto zavolal, že mám ísť niečo spraviť a ja som sa musela od knihy odtrhnúť. Vedela som, že tento príbeh ponúka viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale vôbec som nedúfala, že ma Michelle takto ohúri a vystrelí zo stoličky. V podstate ani teraz ešte presne neviem, ako by som príbeh zhrnula. Michelle nechala svojej fantázii voľný priebeh a najviac ju obdivujem za to, ako ma dokázala zmiasť. Najväčší problém mi robilo to, že som často zostala po prečítaní nejakej stránky/stránok len rozmýšľať, či teraz sa deje skutočnosť alebo ide o fikciu alebo o realitu prepojenú s fikciou? Detektívno - romantická zápletka s psychologickými a nadprirodzenými prvkami - asi takto by som definovala to, čo si pre nás Michelle pripravila. Jej príbeh bol prešpekulovaný do úplných detailov a to som ešte ani nevidela, aký zvrat príde na konci knihy. Keby som nemala po ruke hneď pokračovanie, pravdepodobne by som začala kričať, plakať alebo trieskať, pretože napísať takýto perfektný otvorený koniec a potom ešte nechať čitateľov čakať na pokračovanie je proste kruté. 

"Vznášala som sa niekde na pokraji sna a spomienky, neschopná definovať, čo je čo." 
 
Na jednej strane bol príbeh poriadne napínavý, čakala som čo sa stane a čím ma zase autorka prekvapí, ale zas na druhej strane som sa poriadne bavila, pretože Michelle nepoužívala žiadne umelé frázy, ale skvelo vystihla hovorový štýl dnešnej mládeže. Skvelú robotu odviedla, pravdaže, aj pani prekladateľka, určite nebolo jednoduché zachovať jednotlivé frázy. Vtipnými sarkastickými hláškami bola táto kniha priam preplnená, nechýbala ani originálna romantická zápletka. Nebola typická presladená, ale rozhodne mala niečo do seba. Mara aj Noah boli asi jeden z najkrajších, najsladších, najmenej silených knižných párov a ja som si ich proste zamilovala. Nielen oni, ale aj ostatné vedľajšie postavy mi prirástli k srdcu a ja som sa len nestačila diviť, koľko skvelých a silných charakterov autorka dokázala vytvoriť. Celkovo bolo z príbehu cítiť, že autorka proste mala od začiatku všetko do detailov premyslené, nenašla som ani jedno miesto, ktoré by bolo zbytočné alebo silené a príbehu nechýbalo nič - skvelé postavy, prostredie, romantická zápletka, vtipné hlášky, skvelý štýl aj preklad. Skvelé, skvelé, skvelé! A ja nemôže uveriť, že som čakala tak dlho kým som sa do tejto knihy pustila a už teraz viem, že moje srdce bude po druhom dieli plakať a ja budem nutne potrebovať tretí.

V tomto prípade ani nemôžeme hovoriť o niečom inom ako o plnom počte lajkov, keďže som dostala oveľa viac ako som čakala a celý príbeh som si naplno užila. Pokiaľ je tu ešte niekto ako ja, že čakal tak dlho s týmto príbehom, tak je najvyšší čas, aby ste to zmenili. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu KNIHY PRE KAŽDÉHO. Knihu si môžete zakúpiť TU.
  
http://www.knihyprekazdeho.sk/

5 komentárov:

 1. Moc pěkná recenze :) O knize jsem slyšela, ale nějak jsem se jí dosud vyhýbala :) Ale ted jsi mě na ni opravdu nalákala :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, skús, podľa mňa by sa ti mohla páčiť :)

   Odstrániť
 2. Mara bola veľké prekvapenie, ale najväčšmi ma mrzí, že sa nedočkala preloženia posledného dielu a tak neviem, ako to vôbec skončilo :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Práve toto mrzí aj mňa, keďže angličtina nie je moja silná stránka :/

   Odstrániť
 3. ja sa tejto knižke roky vyhýbam 8D mala som ju u seba, ale okrem super obálky ma proste ten námet extra nezaujal a doteraz som ju neprečítala.

  OdpovedaťOdstrániť