utorok 28. februára 2017

Kiera Cassová - Koruna

35 nápadníkov vstúpilo do Selekcie, kto získa jej srdce?

Keď sa Eadlyn stala prvou princeznou v dejinách Illey, vôbec nepredpokladala, že by sa v Selekcii mohla zaľúbiť do niektorého z tridsiatich piatich uchádzačov o svoju ruku. Prvé týždne len odpočítavala dni, aby mohla konečne poslať všetkých účastníkov Selekcie domov. Udalosti v paláci sa však zvrtli, postavenie Eadlyn sa výrazne zmenilo a ona si uvedomila, že asi predsa len nechce zostať sama. Eadlyn však pochybuje o tom, že by ju postretla rozprávková láska, ako sa to pošťastilo pred dvadsiatimi rokmi jej rodičom. Hlas vlastného srdca však človeka často prekvapí... Eadlyn odrazu stojí pred rozhodnutím, ktoré je oveľa neprijateľnejšie – a oveľa dôležitejšie – ako si kedy myslela.
Koruna je piatym a zároveň posledným dielom série Selekcia. Myslím, že táto séria rozhodne vyvolala rozličné názory, ale ja osobne môžem povedať, že som stretla skôr s pozitívnymi ohlasmi. Sama som bola veľmi zvedavá, ako sa rozhodne autorka sériu ukončiť, keďže stavila na veľmi vďačnú tému. Eadlyn ako hlavná postava - to vôbec neznie zle. Tešila som sa ako sa bude musieť tento krát sama rozhodnúť, ktorý z nápadníkov bude jej vyvolený, navyše aj keď stredobodom autorkinej pozornosti bola najmä romantická zápletka, predsa len nezabudla príbeh ešte trošku osviežiť. Celkovo však môžem povedať, že som nedostala až také veľkolepé ukončenie, v aké som dúfala.

"V kútiku duše som sa však ešte vždy obávala, že ak z môjho konania vycítia neistotu, ich nenávisť voči mne prepukne v plnej sile."

Asi ani nemusím hovoriť, že Eadlyn opäť zaujala skeptický postoj a celé haló okolo Selekcie ju len otravuje, najradšej by bola, keby sa nič také ani neorganizuje, ale len do istého momentu, kedy si začne hovoriť, že možno to nebude až také zlé. Tento odmietavý a chladný postoj som brala okej, tak trochu som aj čakala, že žiadne tešenie sa asi nebude, no predsa len to bolo trošku otrepané. Celkovo jej postava nebolo až tak šťastne vytvorená a miestami sa mi zdalo, že to už autorka preháňa a že jej jednotlivé výstupy, ktoré predvádzala, ma nútili krútiť očami. Je to celkom smutné, keďže si Kiera zakladala na silných situáciach. Celkovo musím uznať, že aj príbeh bol pritiahnutý za vlasy. Nechcem vám nič vyspoilerovať, ale to čo predvádzal Maxon, no to bolo celé jedna katastrofa. Patril medzi jednu z mojich najobľúbenejších postáv, no teraz som mala pocit, ako by sa ho autorka snažila úplne z knihy vyhodiť, nech len zalezie niekam do kúta a nič nerobí, občas povedal dačo zaujímavé a osviežil dej, no na mňa to bolo primálo. Je to podľa mňa škoda vzhľadom na to, že práve jeho a Americu mali čitatelia najradšej, keďže to boli nosné postavy celej série. Práve toto bol fakt, ktorý ma sklamal najviac. 

"Rozosmiala som sa. Začínala som chápať, ako je možné, že sa moji rodičia po celý čas otcovej Selekcie hádali. Kiežby som i ja mala už tú svoju šťastlivo za sebou!"

Čo ma ale najviac prekvapilo, a možno ste sa o tom dočítali aj v iných recenziách, bol štýl akým bola kniha napísaná. Tento krát sa Kiera fakt prekonala, na nič nečakala a dej čo najrýchlejšie posúvala dopredu, ako keby už chcela mať pokoj od tejto série a dopísať ju. Možno niektorým bude prekážať, že sú tu dosť veľké skoky, raz ste tam a zrazu hneď inde, raz sa deje jedno a potom do toho skočí niečo iné a podobne. Mne to, úprimne, absolútne neprekážalo, keďže si tak autorka v podstate vynútila moju pozornosť a nenudila som sa, navyše som bola naozaj sústredená, aby som sa nestratila. A čo ten koniec? Akože čo to dopekla (a to som použila ešte veľmi slabý výraz) bolo? Nie, nie, nie, ešte raz nie. Čakala som hocičo, nemala som svoj presný typ, keďže to bolo podľa mňa také všelijaké, ale to konečné rozhodnutie ma dostalo a fakt som sa s ním ani len trošku nevedela stotožniť. Viem, že nie som jediná, keďže mnoho čitateľov z toho tiež nebolo nadšených a keď som sa o tom rozprávala aj s kamarátkami, všetky sme sa zhodli, že týmto asi sklame mnohých. Pravdaže, je to na Kiere, no viete si predstaviť môj výraz, keď čakám, čakám a potom dostanem toto. Celkovo som teda bola sklamaná z postáv, ale zas na druhej strane nadšená z rýchleho spádu. Stále som sa pohybovala na takej priemernej hranici. Ak mám pravdu povedať, som aj rada, že táto séria skončila, úprimne si myslím, že ďalšie diely by boli už len a len slabšie, a tak bol najvyšší čas Selekciu ukončiť. 

Napriek všetkému s odstupom času hodnotím Selekciu ako jednu z kvalitne a veľmi dobre napísaných sérií, ktoré dokáže zaujať viaceré čitateľské vrstvy, nenudí vás, Kiera proste písať vie a vy dostanete romantiku, silné emócie, prekvapivé rozuzlenia, zaujímavý príbeh zasadený do perfektne vytvoreného prostredia. Určite vám ju môžem len a len odporučiť, a pokiaľ ste s jej čítaním začítali, určite si ju prečítajte až do konca, už len zo zvedavosti.

Nakoniec som sa rozhodla pre tri lajky, práve pre dôvody spomínané vyššie. Pozitíva a negatíva sa tu striedali jedna radosť, a preto myslím, že tieto tri lajky sú na mieste. Vždy ma chytí taký sentimentálny pocit, keď sa nejaká séria končí, ale som nadšená z toho, že vyšli nádherné omalovánky Selekcia a o mesiac nás čaká jej ďalšia kniha - Siréna.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia. Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU

2 komentáre:

  1. Snad se k ní brzy dostanu, zatím jsem četla jen první díl :-) Pěkná recenze :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. SKvelá, skvelá, skvelá séria, zbožňujem !

    OdpovedaťOdstrániť