štvrtok 29. januára 2015

Vysoká škola, prijímačky + maturita = panika, strach, plač!

Aj keď ma do maturity čaká ešte rok, už som sa musela rozhodnúť, z čoho asi pôjdem maturovať, aké chcem semináre a čomu by som sa asi mohla venovať. Vždy som si myslela, že toto rozhodnutie pre mňa jednoduché, som predsa odjakživa sprevádzaná knihami a zbožňujem ich, tak prečo s tým prestať? Keď som však chytila do ruky papier a mala napísať to, o čom som bola presvedčená, zľakla som sa. Bolo to naozaj to čo som chcela?

V dnešnej dobe je podľa mňa jedna vec robiť to čo nás baví a druhá uplatniť sa v tom a zarábať za to dosť peňazí. Aj keď písanie zbožňujem a mojím snom vždy bola žurnalistika, čísla nezamestnanosti sú proste katastrofálne. Aj keď by som chcela mať poriadnu kariéru je pravda, že keď si predstavím svoju budúcnosť, je pre mňa dôležitejšie mať manžela a deti ako skvelú prácu a byť do 40tky sama. Preto teraz zvažujem, či dám predsa len šancu svojím snom alebo si radšej zvolím niečo praktickejšie do života?

Na Slovensku je kopa VŠ a vybrať tú najlepšiu je ťažké. Zatiaľ však pre mňa jednoznačne vedie UKF v Nitre, kde dokonca zvažujem až dva odbory - žurnalistiku a editorstvo. Keď som však videla, koľko ľudí berú, až mi zle prišlo. 20? To ako vážne? Je to naozaj strašne málo a dosť sa obávam a tak som začala hľadať ďalej. Celkom prijateľne vyzeral aj Ružomberok, alebo Trnava? No čo zas tie prijímačky? Všeobecný prehľad z dejepisu, občianskej aj zo športu? No panebože! Prisahá vám, že keď som to uvidela, nebolo mi všetko jedno :D

Musím však uznať, e aspoň čo sa týka maturity mám v tom dosť jasno - Aj, Sj, Španielsky jazyk a Občianska a ako 5. predmet (ak niekto tam hore dá) dejepis. Takže doktorka zo mňa rozhodne nebude :)

Tento článok je akousi ventiláciou mojej mysle a aj keď s knihami nemám nič spoločné, budem rada ak si ho prečítate poprípade mi pomôžete :)

9 komentárov:

 1. Neboj sa to dáš. Ja si vyberám školu, respektíve si už len vyzerám kombináciu k angličtine,a le aj z toho mám nervy. Za mesiac a pol matura, nič som sa ešte neučila a je to zlé. A 20 ľudí je ešte veľa, to ti poviem. Môj odber je jeden pre piatich, druhých pre desiatich a tretí pre pätnástich, výber jak hovado :D.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Budem ti držať palce a teraz mi to fakt príde ešte veľa :D

   Odstrániť
  2. Holky přeji vám štěstí, já panikařím že nic neumím, pořád ležím jenom v anatomii a nic se nemůžu naučit :( a já panikařím když na můj obor berou 60 lidí ty jo, to jsem na tom ještě dobře :D

   Odstrániť
 2. Držím ti palce a určite maturu zvládneš, ešte máš rok :) Bohužial, ja to šťastie nemám. :D Viem len veľmi malé množstvo zo zadaní a keď si predstavím, že mám už len niekoľko týždňov čas.. idem s zabiť. :D
  Inak v dnešnej dobe je ťažké nájsť dobrú VŠ, hlavne z pohľadu uplatnenia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem aj ja budem tebe, páni už sa vám to blíži! Je to určite ťažšie ako som si myslela :)

   Odstrániť
 3. Prosím ťa :D nič sa neboj, určite ťa na ukf zoberú, ja som sa triasla ako osika, lebo tiež brali tak málo a vidíš, som tam. ide o to, že takýto odbor (editorstvo) chce študovať veľmi málo ľudí a väčšina ani nevie, čo to je :D Okrem toho nie sú ani prijímačky, lebo to veru ľahká škola nie je a polovica ľudí vypadne počas semestra. Ja doteraz nechápem, ako sa mi podarilo udržať sa tu, kokos, jedno skúškové obdobie je ako maturita. Už mám nervy na plafóne, ale hádam je to konečne za mnou. No dobré na tom je, že ak jeden predmet fakt fakt neznášaš, nemusíš ho trpieť aj tri roky ako na strednej, tu ho máš polroka a dosť :D
  A ak pôjdeš na editorstvo, budeš to mať fajn, lebo ja tam chodím a vedela by som ti potom aj vo veľa veciach poriadiť. Ja som mala fakt šťastie, že som natrafila na ochotnú druháčku, čo mi všetko vysvetľovala. Inak by to bol totálny chaos. Takže toho sa neboj, že ťa nezoberú, radšej dúfaj, aby si sa tam potom aj udržala a aby ti celý ten bordel s názvom ukf nezačal liezť na nervy. Vytrvajú len najlepší! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. UKF berie každého, to sa neboj, ale potom sa to odrazí na tvojom psychickom stave. Počula som o tej škole toľko, že ani keby mi ponúkali milióny, tak tam nevkročím :D čo sa týka Ružomberka, s kamarátkou som tam bola ako maturantka na skúškach, ja angličtina a ona žurnalistika a tam bola na žurnalistiku poriadne vysoká latka, musíš mať rozhľad vo všetko, politika, ekonomika, medzinárodné vzťahy, dejepis, proste všecičko a to nie je len v Ružomberku, inde je to ešte tvrdšie, takže ak žurnu, tak musíš mať poriadne veľký rozhľad a byť set sakra priebojná. Inak ako odbor je to oveľa lepšie ako editorstvo, aspoň podľa mňa, pretože ako editorka neviem či sa tak rýchlo uplatníš, vydavateľstiev u nás tak veľa nie je a zase ak by si chcela ísť do časopisu ako editorka, tam od teba zrejme budú čakať, že budeš vedieť aj tvoriť články, takže vlastne sa ti lepšie oplatí vyštudovať tú žurnu. Inak, editorkou môžeš byť aj keď vyštuduješ čisto slovenčinu u nás na UK v Bratislave, teda aspoň to tak tvrdí môj informačný list a čo som sa pýtala Majky, tak má dosť veľa podobných predmetov ako ja, s tým že možno trochu viac sa orientujú na tú redakčnú prax, ale je aj taká možnosť, že len vyštuduješ slovenčinu. A je pravda, že UK je tvrdá, ale trošku sa to odráža aj na kvalite vzdelania. :) Hlavne sa nenechaj vystresovať, určite sa dobre rozhodneš a ak škola nebude pre teba, stále môžeš po roku prestať a ísť na niečo iné :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Inak Moon má pravdu... ešte to som zabudla, že u nás je akurát to zlé, že nemáme cudzie jazyky a pritom do info listu nám strčili, že budeme mať. Takže som naštvaná, lebo chcela som študovať aj angličtinu, ale ako to tak vidím, asi pôjdem na nejaké kurzy po škole a spravím si certifikáty alebo čo.

   Odstrániť
 5. Přeji hodně štěstí s výběrem! :) Já měla od prváku jasno - psychologie, takže jsem neměla problém s výběrem školy, ale z přijímaček jsem měla také pěkný strach. Statistiky přijímaný vypadaly, mírně řečeno, nepřívětivě :D Ale šlo to :)

  OdpovedaťOdstrániť