sobota 2. marca 2019

Zámok v oblakoch - Kerstin Gier

Aké tajomstvá skrývajú hostia?

Keď hostia nie sú tým, za koho sa vydávajú. 

Vysoko v Alpách, takmer na dosah k oblakom, stojí uznávaný hotel, ktorý už len spomína na zašlú slávu. Na prelome rokov je však celý hotel na nohách, pripravuje sa veľkolepá silvestrovská zábava. Fanny má plné ruky práce podobne ako všetci zamestnanci hotela, aby pre hostí pripravili dokonalý pobyt a zábavu. No nie všetci hostia sú tým, za koho sa vydávajú. Fanny sa čoskoro ocitne uprostred kolotoča nebezpečných dobrodružstiev, v ktorých jej hrozí, že príde o život alebo stratí dávno vytúženú lásku.
Kerstin Gier je jedna z mojich najobľúbenejších autoriek. Talentovaná spisovateľka, ktorú všetci spoznali vďaka jej sérii Drahokamy. Pokiaľ je tu niekto taký, kto túto sériu nečítal, odporúčam mu hneď sa do nej pustiť. Netrpezlivo som čakala na každú jednu knihu, ktorá sa mi od nej dostane do ruky. Tentokrát je to Zámok v oblakoch. Ako prvé ma zaujala nádherná obálka. Nevyberám si knihy podľa obálky, ale keďže majú silný psychologický vplyv, je to niečo, čo si čitateľ ako prvé všimne. V tomto prípade si myslím, že vás zaujme hneď a neprejde okolo nej v kníhkupectve bez povšimnutia. Po prečítaní anotácie ma ako prvá napadla kniha Dom na piatej avenue od C. Bushnell, keďže námet je veľmi podobný. Musím však uznať, že Zámok v oblakoch bol napísaný oveľa lepšie.

"Krištáľové prívesky na lustri potichu zaštrngali a plamene v kozube vyšľahli do výšky, keď ktosi zvonku potisol otáčacie dvere a cez vestibul sa prehnal závan ľadového vetra."

Fanny je obyčajné sedemnásťročné dievča, ktoré neurobilo v škole ročník a rozhodlo sa zo školy odísť. Začala pracovať ako praktikantka v prestížnom hoteli v horách. Jej práca zahŕňala všetko cez upratovanie, žehlenie, staranie o welness, ale aj o deti hostí. Práca jej stále pribúda, pretože sa blížia Vianoce a Silvester a hotel sa zapĺňa špeciálnymi, významnými hosťami. Všetko sa začne komplikovať, pretože jednotliví hostia skrývajú tajomstvá. Fanny mi bola sympatická, aj keď ma sprvu prekvapilo, ako ľahko sa so všetkým vysporiadala. Na to, že má iba sedemnásť rokov, ju skoro vôbec netrápilo, že je ďaleko od svojej rodiny, priateľov, že nevie ako bude bez školy vyzerať jej budúcnosť. V podstate sa nad ničím príliš nezamýšľala, ani si z toho nerobila ťažkú hlavu. Oceňujem pluralitu postáv. V knihe sa ich vyskytlo naozaj mnoho a bolo zaujímavé sledovať, aká je každá z nich iná. Najviac som si však obľúbila Tristana. Čo si budeme nahovárať, Kerstin proste vie, ako vytvoriť mužských hrdinov a ulahodiť ženským srdciam. Čo ma však sklamalo bolo, že autorka v tomto prípade siahla po ľúbostnom trojuholníkom. Nebol nejaký výrazný, no prišiel mi úplne zbytočný. 

"Uprostred chodby sedela Zakázaná mačka."

Námet knihy bol veľmi originálny. Každú chvíľu sa niečo dialo a to aj napriek tomu, že to nie je žiadna napínavá kniha. Kerstin má dar od Boha, že dokáže urobiť dokonalý príbeh v podstate z hocičoho. Jej čaro spočíva najmä v tom, ako píše. Získa si vás od prvej strany každou vetou, odsekom, kapitolou, ktorú napíše. Zámok v oblakoch by sme mohli zahrnúť skôr medzi oddychové čítanie, no aj napriek tomu sa od nej neviete odtrhnúť, ako keby ste čítali nejaké dramatické severské krimi. Veľkým plusom je aj humor. Pokiaľ ste od Kerstin už niečo čítali, určite viete, že do svojich kníh veľmi rada zapája aj vtip. Často som sa pristihla, ako sa len tak smejem popod nos. Keby ma niekto videl, pravdepodobne by si myslel, že som závislá na nejakej halucinogénnej droge. Ďalším plusom je aj vianočné obdobie. Celý dej sa totiž odohráva počas Vianoc, ktoré ešte viac pridávajú na atmosfére. Ja som sa k nej síce dostala až vo februári, ale opäť som sa vďaka nej cítila ako keby boli Vianoce. Zo začiatku som sa trošku obávala, či už nie som na tento typ kníh stará, keďže mám predsa len o niečo viac rokov ako naša hlavná hrdinka. Kerstin však tak krásne a chytľavo píše, že mi to vôbec neprekážalo a ani som si pri čítaní neuvedomovala, že už nie som cieľová skupina. Myslím si, že Kerstin by kľudne mohla dávať nejaké lekcie písania, keďže sa vyvarovala všetkým základným chybám, ktoré spisovatelia často robia. Nebyť toho trošku sileného ľúbostného trojuholníka, vychválila by som túto knihu až do nebies. Aj napriek tomu však nemám absolútne čo vytknúť. Ak hľadáte nejakú ľahkú, dobre napísanú oddychovku, určite dajte šancu tomuto titulu. 

Chvíľu som premýšľala, aké hodnotenie zvolím, ale nakoniec som sa rozhodla pre päť lajkov, pretože si ich toto dielko zaslúži. Podľa mojej recenzie môžete vidieť, že všetko bolo vykreslené perfektne a že si Zámok v oblakoch rozhodne zamilujete.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia. Knihu si môžete zakúpiť TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára